Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 08 listopada 2024 napisz DONOS@

Klucz do śmietnika nie do podrobienia

- Dlaczego klucza do śmietnika w ŁSM nie mogę dorobić, na wypadek zagubienia albo dla osób w rodzinie?! - denerwuje się mieszkaniec bloku Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i Czytelnik 4lomza.pl. - Klucze do altan śmietnikowych to specjalne klucze, tzw. systemowe, które mają profile zastrzeżone - wyjaśnia Krzysztof Cieśliński, zastępca prezesa ŁSM w Łomży. - Zrobiliśmy je po to, aby nie rozchodziły się w sposób niekontrolowany. Czytelnik spółdzielca może prosić o dorobienie dodatkowego klucza w administracji osiedla. Nie zarabiamy: 10 zł jest kwotą za dorobienie klucza.

Ponad miesiąc temu informowaliśmy, że 22. stycznia prezydent Łomży, przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych i zarządcy nieruchomości deklarowali działania razem na rzecz poprawy czystości i porządku w mieście. Służyć temu ma kilka pomysłów, związanych ze śmietnikami: zarządcy mają ogrodzić i zadaszyć altany śmietnikowe, przyporządkować do bloków, umożliwić zamknięcie oraz umieścić na nich plakaty i ulotki. Śmietniki ma objąć monitoring wizyjny stacjonarny lub mobilny. Deklaracja czystości z powyższymi zobowiązaniami ma zostać zrealizowana do połowy roku 2021.

Karta bezpieczeństwa klucza
- ŁSM zastosowała profil zastrzeżony klucza do zamka, ażeby mieć kontrolę nad tym, kto otwiera śmietniki - komentuje inny Czytelnik. W systemie Master Key rowki w kluczach są tak wycięte, że można do - na przykład - 5 zamków zrobić różne klucze, by użytkownicy nie weszli do sąsiada, ale by administrator mógł otwierać 5-oro drzwi 1 kluczem, pasującym do każdego zamka. Dzięki temu, pracownicy firmy  śmieci mają jeden klucz do wielu altan, zaś mieszkaniec tylko do swojej jedynej. Kartę bezpieczeństwa do kluczy systemowych mają administratorzy osiedli, więc bez karty nikt nie dorobi klucza. Każdy człowiek prywatnie, instytucja, firma może wykupić sobie profil zastrzeżony.   

  

Segregacja śmieci to konieczność
Inżynier Cieśliński podaje, że liczba altan śmietnikowych w ŁSM w Łomży wynosi na osiedlach: Jantar - 16 sztuk, Centrum - 26 sztuk, Górka Zawadzka - 13 sztuk, Konstytucji 3 Maja - 19 sztuk. - Na ogrodzenie i zamknięcie altan wydatkowaliśmy 250 tysięcy złotych, bo w ŁSM te działania na rzecz czystości podjęliśmy w połowie 2020 r. - opowiada wiceprezes ŁSM. Ocenia, że na 74 altany śmietnikowe w zasobach ŁSM "większość jest ogrodzona i zamknięta, natomiast te, które jeszcze nie są, wkrótce będą". Na powody działań Zarządu ŁSM składa się kilka okoliczności. - Zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym, gdyż została wprowadzona odpowiedzialność zbiorowa za brak prawidłowej segregacji śmieci - tłumaczy inżynier. Służby miejskie mają prawo sprawdzać, co jest do altan wyrzucane, i stwierdzać, czy śmieci są odpowiednio segregowane. Altany zostały tak zlokalizowane, żeby śmieci do nich trafiały od mieszkańców z jednego, dwóch lub trzech bloków. 

Obrona przed podrzucaniem śmieci
Klucze do zamków w altanach dostali właściciele, osoby, mające tytuł prawny do lokalu. - Chodziło o to, by ewentualne kary za nieprawidłową segregację odpadów dotyczyły tylko tych mieszkańców z pobliża, którzy faktycznie tam wyrzucają śmieci - precyzuje Pan Cieśliński. Zarząd ŁSM w taki sposób chce uniknąć obciążenia odpowiedzialnością finansową za stopień segregacji w konkretnej altanie na mieszkańców całego osiedla, którzy w innych altanach mogą przecież mieć porządek. Z dostępem do kluczy śmietnikowych, bez kontroli, kto i ile ich posiada, chodziło również o to, aby w śmietnikach spółdzielców nie lądowały worki ze śmieciami od mieszkańców okolicznych domków jednorodzinnych. Zresztą, dużo wcześniej Czytelnicy 4lomza.pl zasygnalizowali, że podjeżdżający samochodami ludzie pod śmietnikami ŁSM, SM Perspektywa, ZGM zostawiają odpadki - nie tylko żywnościowe i opakowania, ale budowlane. Kryją się pod osłoną mroku. - Wprowadziliśmy klucze systemowe, by trafiły do właściwych osób - podsumowuje inżynier. - Aby było rzetelnie i uczciwie. 

Mirosław R. Derewońko 

Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę