Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Człowiek miał jedno życie w czasie pandemii

Rok pandemii w Łomży okazał się tragicznym dla 15 ludzi - i ich rodzin, pozostawionych zapewne w bezradnej rozpaczy... W roku 2020 poniosło śmierć w wyniku samobójstw 15 osób, jednak próby odebrania sobie życia podejmowało w mieście i powiecie łomżyńskim aż 23 ludzi... Czy narzucone przez władze rządowe: izolacje, kwarantanny i ograniczenia w poruszaniu się z powodu zakażenia koronawirusem wpłynęły na decyzje ostateczne śmiertelników...? Gdyby dać odpowiedź statystyką, w porównaniu z 2019 r., wydaje się, że łomżyniacy nie poddali się beznadziei w czasie covidowym.

Wyraźnie więcej w statystyce widzimy prób popełnienia samobójstwa w województwie podlaskim. W roku 2019  było ich 289, zaś w 2020 r. - aż 325, czyli więcej o około 10 procent. W Białymstoku liczba zamachów na własne życie, niezakończonych zgonem, wzrosła ze 155 w roku 2019 do 164 w 2020. W Suwałkach liczba prób także podskoczyła z 37 do 40. Niestety, skok ilościowy w Łomży i powiecie okazał się najbardziej przygnębiający: w roku przed pandemią 10 osób próbowało targnąć się na swoją egzystencję, gdy w roku pandemicznym takich usiłowań Policja odnotowała aż 23. Tu trzeba zauważyć, że podajemy tylko liczby tragicznych zdarzeń, do których funkcjonariusze zostali wezwani. Cała reszta pozostanie gorzką tajemnicą i mrocznym wspomnieniem bliskich, przyjaciół, sąsiadów.
- Przerażająca jest każda liczba większa niż 0 w tej statystyce, ponieważ za nią kryje się dramat rodzin, szczególnie, gdy samobójstwa dotyczą dzieci - mówi podinspektor Tomasz Krupa z Komendy Wojewódzkiej w Białymstoku. Kilka razy brał udział w interwencjach, gdy ofiarami były dzieci. - Mimo że nie okazujemy emocji, w takich sytuacjach trudno zachować kamienny spokój...

Najwięcej samobójstw dzieci w Białymstoku  
W Łomży i powiecie łomżyńskim przez dwa lata: 2019 i 2020 nie notowano żadnego samobójstwa ani próby samobójczej w grupie wiekowej do 18. roku życia. Pod tym względem smutne rekordy z roku na rok należą do Białegostoku z powiatem białostockim, gdzie najwięcej w województwie podlaskim dzieci i nastolatków targa się na życie: przerażające 30 prób i 2 zgony w 2019 r. oraz 18 prób i 1 zgon w 2020. Suwałki odnotowały dwa lata temu aż 6 prób i 1 zgon dziecka, a rok temu 2 próby i 1 śmierć.

Wśród 23 niedoszłych samobójców w Łomży w 2020 r. najliczniejszą grupę stanowili mężczyźni od 35 do 39 lat - aż sześć osób, gdy w roku 2019 ani jednej...

173 samobójstwa w Podlaskiem w 2020 r. 
Porównanie wyników, opisujących zamachy samobójcze na przestrzeni dwóch lat - zgłoszonych na Policję, sprawia wrażenie, że lata nie różnią się pod względem zachorowań w izolacji społecznej. W Podlaskiem zgonem zakończyły się 172 samobójstwa w rok 2019, zaś 173 w roku 2020. W Łomży było nawet o 1 mniej, w Białymstoku "tylko" o 3 więcej - z 48 na 51, natomiast w Suwałkach stało się coś tak dramatycznego w losach mieszkańców, że liczba samobójców wzrosła z 15 do 26, czyli aż o 11 osób. W Łomży znowu wyróżniała się grupa wiekowa 35-39 lat - odeszło na zawsze trzy osoby w roku 2020 oraz grupa 30-34 lata, skąd ubyły dwie ofiary, gdy w 2019 r. było to aż 5 osób. Samobójstwa stały się tragedią międzypokoleniową: 2 lata temu odebrało sobie życie aż 5 seniorów.

Izolacja pogłębiła osamotnienie seniorów
O takich sytuacjach nie słyszała Elżbieta Grzanko, prezes oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Jej zdaniem, dotyczą seniorów spoza PZERiI. Pani prezes uważa, że mniej samobójców 60 + bierze się z tego, że mają emerytury, a młodzi boją się o utratę pracy, los dzieci i wzięte kredyty. W biurze Związku i telefonicznie (86 215 69 71, pon. - czw. 9 - 15) przyjmuje dużo starszych ludzi. Mówią o braku kontaktu z rodziną i znajomymi.
- Izolacja bardzo źle wpłynęła na seniorów. Pogłębiła osamotnienie, stres i depresję - konkluduje prezes Grzanko. Przez obostrzenia sanitarne oddział Związku odwołał wszystkie wyjazdy lecznicze, rehabilitacyjne i wypoczynkowe.

Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę