Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 lutego 2024 napisz DONOS@

Zmiana opłat za śmieci w Gminie Łomża

Od kwietnia Gmina Łomża zmienia zasady poboru podatku śmieciowego. Rezygnuje z rozliczania gospodarstwami domowymi i przechodzi na rozliczanie od każdej zamieszkałej osoby w gospodarstwie.

Rada Gminy 26 lutego 2021 roku przyjęła uchwałę, na mocy której od 1. kwietnia każda osoba zamieszkująca na terenie Gminy płaci podatek śmieciowy. Do tej pory podatek płacono od gospodarstwa rodzinnego, które były podzielone na jednoosobowe, 2-3 osobowe, 4-5 osobowe oraz 6 i więcej. Należy teraz złożyć nową deklaracje śmieciową, i od kwietnia podatek śmieciowy płacony będzie od każdej zamieszkującej gospodarstwo domowe osoby. Stawka wynosi 25 zł miesięcznie od każdej osoby. W przypadku stosowania kompostowników na bioodpady opłata obniżana jest o 1 zł dla każdej osoby z tego gospodarstwa i wynosi 24 zł. 

- Zmiana systemu naliczania opłat z systemu od gospodarstwa na system za osobę wynika z coraz częstszej praktyki zaskarżania przez prokuraturę takiego rozliczania, ale także ze społecznego poczucia sprawiedliwości, że więcej osób wytwarza więcej śmieci, więc powinni więcej płacić – tłumaczy Wójt Gminy Piotr Kłys. - Niestety gminne koszty systemu gospodarowania odpadami komunalnymi są coraz wyższe. Jest to konsekwencją tego, że śmieci produkujemy coraz więcej, ale także tego, że opłaty za ich utylizację są coraz wyższe.

Gmina Łomża podaje, że w 2020 roku koszt gospodarki odpadami komunalnymi wyniósł ponad 2 mln 200 tys. zł, a na 2021 rok szacowany jest już na blisko 2 mln 600 tys. zł. 

Wszyscy zobowiązani są do selektywnej zbiórki odpadów. Mieszkańcy, którzy nie chcą segregować będą płacić podwyższona stawkę, która wynosi 70 zł miesięcznie od osoby. 

Do gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi włączono także właścicieli domków letniskowych lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe. Zgodnie z prawem zobowiązani są do opłaty ryczałtowej za cały rok bez względu na długość okresu korzystania z nieruchomości. Zgodnie z decyzją Rady Gminy Łomża ta opłata będzie wynosiła 180 zł. Jeżeli obowiązek zbierania odpadów w sposób selektywny nie jest wypełniany opłata ta wynosić będzie 550 zł za rok. Właściciele nieruchomości letniskowych na terenie Gminy Łomża będą zobowiązani wnosić opłaty za śmieci od 2022 roku. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę