Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

Smog – jak chronić się przed zabójczym powietrzem?

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym jesteśmy szczególnie narażeni na infekcje górnych dróg oddechowych. Wówczas dodatkowe zagrożenie dla naszego zdrowia stanowi smog, z którym zmaga się wiele polskich miast. Jednym z najskuteczniejszych sposobów, by zminimalizować ryzyko zetknięcia z wirusami lub szkodliwymi substancjami zawartymi w powietrzu, jest noszenie maseczek ochronnych.

Czym jest smog?

Smog to zjawisko atmosferyczne polegające na współwystępowaniu zjawisk naturalnych (zazwyczaj mgły i bezwietrznej pogody) oraz zanieczyszczeń powietrza (będących efektem szkodliwej działalności człowieka). Stąd też jego nazwa, powstała przez złączenie dwóch angielskich słów – „smoke” (dym) oraz „fog” (mgła). Smog ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie, przyczynia się do występowania wielu chorób, przede wszystkim schorzeń układu oddechowego, krążenia oraz nerwowego. 

Jak chronić się przed smogiem?

Najlepszym sposobem, by zabezpieczyć się przed smogiem, jest niewychodzenie z domu. W przypadku większości z nas jest to jednak po prostu niemożliwe. W dni, w których poziom smogu wzrasta, pomocna będzie maska na smog. Maski skonstruowane są w taki sposób, by filtrować powietrze, a jednocześnie usuwać nadmiar wilgoci. Dzięki temu sprawdzą się zarówno w trakcie spokojnych spacerów, jak i uprawiania sportu. 

Jakie wirusy zagrażają nam jesienią i zimą?

Jesienią i zimą nasza odporność znacznie spada, a w powietrzu mnożą się liczne wirusy, w tym szczególnie koronawirus, który od roku zmienia nasze plany i tryb życia. To właśnie dlatego w tym okresie najczęściej chorujemy również na grypę, przeziębienie, a także inne infekcje górnego układu oddechowego.

Choroby te przenoszą się drogą kropelkową, dlatego bardzo łatwo możemy zarazić się nimi w pracy, autobusie, kinie, a nawet w trakcie zakupów w hipermarkecie. Maski antysmogowe pozwalają ochronić się nie tylko przed smogiem, lecz także groźnym działaniem wirusów.

Niebezpieczne wirusy

Sposobów na ochronę przed wirusami jest kilka. Najważniejsze jest przestrzeganie higieny osobistej – przede wszystkim częste i dokładne mycie rąk. Jeśli jeden z domowników jest chory, ważne jest też regularne wietrzenie i sprzątanie mieszkania. Warto również stosować maseczki ochronne.

W przypadku zwykłych wirusów najczęściej korzystamy z maseczek chirurgicznych, które mogą być skuteczne pod warunkiem, że często je zmieniamy. W innym przypadku stają się jedynie siedliskiem dla wirusów i bakterii, które wciąż wdychamy. Lepszą ochronę również w tym przypadku zapewni nam maska na smog, gdyż oprócz właściwości antysmogowych, działa ona antyalergicznie i antywirusowo. 

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę