Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 maja 2024 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Rozpoczęły się szczepienia seniorów przeciw COVID-19

W poniedziałek (25.01) rozpoczęły się szczepienia na COVID-19 osób powyżej 70. roku życia. W kraju jest ponad 5 tysięcy punktów, gdzie seniorzy dostaną preparat, w Podlaskiem około 250. W niektórych punktach początek akcji będzie we wtorek (26.01).

W Podlaskiem mieszka około 140 tys. osób powyżej 70. roku życia
Najwcześniej w regionie akcję szczepień rozpoczęto w szpitalu tymczasowym przy ul. Wołodyjowskiego w Białymstoku. Pierwsze osoby pojawiły się tam już pół godziny przed rozpoczęciem akcji.

W województwie podlaskim mieszka około 140 tysięcy osób powyżej 70. roku życia, z czego około 60 tysięcy po 80.. Przy założeniu, że do końca marca nie zwiększy się liczba szczepionek i do punktów będzie trafiać 30 dawek tygodniowo, to w tym czasie zaszczepionych może być połowa seniorów w Podlaskiem.

Szczepionkę w Podlaskiem dostało ponad 20,5 tys. osób
Ponad 20,5 tysiąca osób w województwie podlaskim dostało dotąd szczepionkę przeciwko koronawirusowi, a około 2 tysięcy już obie dawki. W Polsce zaszczepiono ponad 700 tysięcy osób.

Trwają szczepienia pracowników służby zdrowia oraz podopiecznych DPS-ów i innych opiekuńczych placówek.

Jak przygotować się do szczepienia przeciw COVID-19?
Przed  szczepieniem trzeba wypełnić odpowiedni kwestionariusz - mówi  specjalista medycyny rodzinnej Joanna Zabielska-Cieciuch, w której  przychodni w Białymstoku w poniedziałek (25.01) rozpoczną się  szczepienia.

- Prosimy aby, albo wcześniej wziąć takie  kwestionariusze z przychodni i wypełnić je w domu lub też, jeśli zajdzie  taka potrzeba wypełniania w przychodni, to mieć okulary, długopisy my  posiadamy i na pewno nasz personel też pomoże taki kwestionariusz  wypełnić - informuje specjalista medycyny rodzinnej Joanna Zabielska-Cieciuch.

Doktor Joanna Zabielska-Cieciuch radzi, by na szczepienie odpowiednio się ubrać.

- Szczepienie  jest wykonywane w mięsień naramienny, zwykle w lewe ramię, chyba, że są osoby leworęczne, wtedy wykonujemy szczepienie w prawe ramię. Wymaga ta  procedura odsłonięcia ramienia, więc koszule, mankiety, zapinane, wąskie rękawy, będą przeszkodą - mówi doktor Joanna Zabielska-Cieciuch.

- Do punktu szczepień warto zabrać spis aktualnie przyjmowanych leków, a także posiadaną dokumentację medyczną. Ważne także, by na szczepienie nie przychodzić na czczo - przypomina Joanna Zabielska-Cieciuch. 

Lekarka dodaje, że również należy przyjąć stosowane zwykle leki. 

W  Podlaskiem jest około 250 punktów szczepień populacyjnych. Nie we wszystkich szczepienia rozpoczną się w poniedziałek. W części dopiero od  wtorku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę