Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

58 360 osób ma stały meldunek w Łomży

Zaledwie 286 aktów urodzenia sporządził w 2020 r. Urząd Stanu Cywilnego w Łomży, jak podaje ratusz w podsumowaniu starego roku. Były to 142 dziewczynki i 144 chłopców - niewiele, gdy obie liczby porównamy z rokiem 2019, kiedy aktów urodzenia USC wystawił 1123 – dla chłopców 584 i dla dziewczynek 539. Podane liczby obejmują dzieci, które urodziły się w łomżyńskim szpitalu, ale nie są zameldowane w Łomży. Statystyka nie uwzględni dzieci łomżan, jeśli przyszły na świat poza Łomżą. Na pierwszy rzut oka widać, że dysproporcja między 2019 a 2020 ma związek z pandemią. Urząd Miejski przekazał, że zameldowanych jest 60 010 mieszkańców, w tym 58 tys. 360 na stałe.

Szpital Wojewódzki w Łomży przeżył w połowie marca poważne zakłócenia w działaniu z powodu koronawirusa i decyzji wojewody podlaskiego o przekształceniu placówki wielospecjalistycznej w jednoimienną - w szpital zakaźny dla Podlaskiego. Spowodowało to, że dzieci w szpitalu w Łomży rodziły się faktycznie tylko przez pierwsze dwa i pół miesiąca roku 2020... Ograniczenia sanitarne odcisnęły się na niewyprawianiu wesel, zaś to mogło wpłynąć na liczbę zawartych związków. USC podaje, że w 2020 r. było 109 ślubów cywilnych i 182 konkordatowych. Wyraźna różnica - o około 1/4 mniej, w porównaniu z 2019 r., gdy USC potwierdził 131 ślubów cywilnych i 242 wyznaniowe.

Jeden przychodzi, drugi odchodzi
Rodzice najchętniej nadawali swoim pociechom w roku 2020 imiona: Julia, Oliwia, Zuzanna oraz Kacper, Wojciech i Szymon. O liczbie najmłodszych łomżyniaków może świadczyć liczba decyzji o przyznaniu tzw. becikowego samorządowego. Świadczenie przysługuje rodzicom albo opiekunowi prawnemu, mieszkającym w Łomży przez co najmniej 12 miesięcy przed dniem urodzenia dziecka. W 2020 r. wydano 473 decyzje becikowe, o ponad 100 mniej niż w 2019 r. - 576 decyzji. Wnioski w ratuszu o pieniądze na tzw. "becikowe" można składać do 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka.

Słabo widać wpływ pandemii na liczbę aktów zgonu, wydanych przez USC - podobnie jak zamiany szpitala w Łomży w zakaźniak dla pacjentów z koronawirusem i Covidem, którym w całości był do początku czerwca. W 2020 roku w USC w Łomży wystawiono 853 akty zgonu, przy 829 w 2019 r. 

Opr. Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę