Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 06 marca 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

80 lecie Diecezji Łomżyńskiej

W Łomży rozpoczynają się obchody 80-lecia Diecezji Łomżyńskiej. Z tej okazji Mszę św. koncelebrowaną z udziałem kapłanów z centralnych instytucji diecezjalnych w Katedrze Łomżyńskiej odprawi bp Stanisław Stefanek. Po nabożeństwie, ok. godz. 14.00 rozpocznie się sesja naukowa w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. W jej programie przewidziano wystapienia poświęcone m.in. zagadnieniom eucharystii, jako centrum świętowania niedzieli, ale także referaty bezpośrednio nawiązujące do wielkiego jubileuszu diecezji. Wieczorem w sali urzędu wojewódzkiego odbędzie się koncert jubileuszowy. Wystąpi Łomżyńska Orkiestra Kameralna wraz z chórem Politechniki Białostockiej i solistami pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego.


Dalsze uroczystości zaplanowano na piątek, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży. Msza św. jubileuszowa rozpocznie się o godz. 10-00. Przewodniczyć jej będzie metropolita białostocki abp Wojciech Ziemba. Homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, metropolita przemyski. Udział zapowiedział również Prymas Polski Kardynał Józef Glemp oraz inni przedstawiciele Episkopatu Polski. W obchody jubileuszu diecezji łomżyńskiej wpisują się także inne ważne wydarzenia – m.in. 25-lecie posługi pasterskiej biskupa Stanisława Stefanka i 9 lecie jego biskupstwa w Łomży. Podczas uroczystości zaproszeni goście i wierni będą dziękować także za 50 lat kapłaństwa biskupa Tadeusza Zawistowskiego. Diecezję łomżyńską erygował 28 października 1925 roku Papież Pius XI. Pierwszym ordynariuszem łomżyńskim był bp Romuald Jałbrzykowski. Nowo utworzona diecezja łomżyńska liczyła ponad 520 tys wiernych, została podzielona na 15 dekanatów. Obecnie diecezję tworzą 24 dekanaty, mieszka w niej ponad 577,5 tys wiernych
210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę