Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 listopada 2024 napisz DONOS@

18. Pułk Logistyczny staje się Łomżyński

Główne zdjęcie
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak i dowódca 18. Pułku Logistycznego płk Paweł Gałązka podczas uroczystości z 17. września 2019 roku przekazania dowództwa pułku

18. Pułk Logistyczny przyjmuje nazwę wyróżniającą „Łomżyński”, otrzymuje imię dowódcy obrony Łomży z 1920 roku gen. bryg. Mariana Raganowicza oraz „przejmuje i z honorem kultywuje dziedzictwo tradycji 33.Pułku Piechoty (1919-1939). Taką decyzję podpisał w imieniu Ministra Obrony Narodowej 22 października Sebastian Chwałek, Sekretarz Stanu.

- 28 kwietnia 2019 roku powołany został 18. Pułk Logistyczny w strukturze 18. Dywizji Zmechanizowanej, który „od początku formułowania utożsamia się z tradycjami 33Pułku Piechoty” – mówił dowódca 18. Pułku Logistycznego płk  Paweł Gałązka podczas tegorocznych obchodów dnia Wojska Polskiego. Poinformował wówczas, że wystąpił do Ministra Obrony Narodowej o wyrażenie zgody na „przyjęcie i kontynuowanie tradycji 33Pułku Piechoty”, oraz przyjęcie jako patrona Pułku gen. bryg. Mariana Stanisława Raganowicza, wieloletniego dowódcy pułku i dowódcy obrony Łomży z 1920 roku. I stało się. Od  22 października 2020 roku mamy 18. Łomżyński Pułk Logistyczny im. gen. bryg. Mariana Raganowicza, a Święto Pułku zostało ustanowione na 14. sierpnia.

Przejmuje i z honorem kultywuje dziedzictwo tradycji 33.Pułku Piechoty
33 Pułk Piechoty sformowany został pod koniec 1918 roku. W okresie międzywojennym pułk wchodził w skład 18 Dywizji Piechoty. Stacjonował na terenie Okręgu Korpusu Nr I w garnizonie Łomża. W 1919 walczył na froncie litewsko-białoruskim. W 1920 bronił Homla, stał na pozycjach obronnych nad Dźwiną, łamał bolszewicką obronę pod Kaszycami i pod Świdnem. W okresie polskiej kontrofensywy wziął udział w przeciwnatarciu pod Ossowem, a Batalion zapasowy pułku uczestniczył w Obronie Łomży 1920 roku. 

W czasie wojny obronnej 1939, w składzie macierzystej 18 Dywizji Piechoty, walczył w ramach Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew”. Bronił między innymi odcinków „Nowogród” i „Łomża”. Jego pododdziały walczyły pod Łomżą, Nowogrodem i Zambrowem. W bitwie pod Łętownicą i Andrzejewem pułk został okrążony i rozbity. 

Teraz, zgodnie z decyzją Ministra, współcześni żołnierze mają kultywować dziedzictwo tradycji 33PP. - Przyjmują historię Pułku i kultywują osiągnięcia – wyjaśnia ppłk Ryszard Matuszewski, wieloletni kierownik Klubu Wojskowego. - Biorą przykład jak walczyć, jak się szkolić, jak postępować w trudnych sytuacjach – objaśniał oficer. 

Trochę inaczej widzi to Michał Kaczyński, historyk, rekonstruktor i znawca militariów. Trudno – wyjaśnia - kultywować tradycje w sytuacji kiedy, 33PP był jednostką liniową, a 18 Pułk jest Logistyczny. Na pewno – precyzuje historyk – są w tym samym miejscu (18. Pułk Logistyczny) co stacjonował 33PP. 

O kultywowaniu tradycji 33Pułku Piechoty w Łomży usłyszeliśmy w 1995 roku, kiedy to 33 Pułk Zmechanizowany w Budzie – Złocieńcu przejmował tradycje 33 Pułku Piechoty z Łomży. Dowództwo zaprosiło wówczas kombatantów na uroczystość, którzy przyjechali z pamiątkami. Między innymi Henryk Witkowski ze „swoim” akordeonem podarowanym przez Marszałka Piłsudskiego orkiestrze 33PP. Akordeon wrócił do Łomży w 2010 roku i znalazł się w 1 Łomżyńskim Batalionie Remontowym. Dziś, będąc relikwią 33PP znajduje się w 18. Łomżyńskim Pułku Logistycznym im. gen. bryg. Mariana Raganowicza i jest częścią tego dziedzictwa.

 

Akordeon podarowany przez marszałka Piłsudskiego wrócił do Łomży

mm
wt, 27 października 2020 08:43
Data ostatniej edycji: wt, 27 października 2020 09:57:30

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę