Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Akordeon podarowany przez marszałka Piłsudskiego wrócił do Łomży

Główne zdjęcie
Stanisław Wiszowaty, Jerzy Brzeziński i ppłk. Piotr Wolański

Przed 75-laty marszałek Józef Piłsudski podarował orkiestrze stacjonującego w Łomży 33 Pułku Piechoty dwa akordeony. Jeden z nich właśnie powrócił do Łomży. Podczas spotkania prezydenta Jerzego Brzezińskiego z kadrą wojskową Garnizon Łomża i kombatantami dowódca jednostki ppłk. Piotr Wolański przekazał prezydentowi duplikat certyfikatu własności instrumentu, jaki przed kilkoma dniami otrzymał od dowódcy jednostki wojskowej w Złocieńcu, gdzie akordeon znajdował się przez ostatnie kilkanaście lat.

ppłk. Piotr Wolański
ppłk. Piotr Wolański
kpt Kazimierz Bazydło (w maju awansowany z ppor)
kpt Kazimierz Bazydło (w maju awansowany z ppor)
Stanisław Wiszowaty
Stanisław Wiszowaty
Jerzy Brzeziński i ppłk. Piotr Wolański
Jerzy Brzeziński i ppłk. Piotr Wolański

Akordeon, choć zabytek, brzmiał świetnie. Podczas spotkania w ratuszu zagrał na nim Stanisław Wiszowaty. To właśnie m.in. jego grać na tym instrumencie uczył Henryk Witkowski, były żołnierz 33 Pułku Piechoty, który w pułkowej orkiestrze grał na akordeonie od Marszałka, a po wybuchu II wojny światowej, i rozbici pułku, zaopiekował się nim już na stałe.   
- Był to swego rodzaju zaszczyt, nie każdy mógł go dostąpić, gdyż trzeba było na to zasłużyć – opowiadał nam historię instrumentu pan Stanisław.
Kiedy w 1995 r. 33 Pułk Zmechanizowany w Budzie – Złocieńcu przejmował tradycje 33 Pułku Piechoty z Łomży, dowództwo zaprosiło kombatantów na tę uroczystość, którzy przyjechali z pamiątkami, a pan Henryk Witkowski ze „swoim” akordeonem od Marszałka. Teraz instrument ponownie wrócił do Łomży. Kilka dni temu delegacja z podpułkownikiem Piotrem Wolańskim, dowódcą 1 Łomżyńskiego Batalionu Remontowego, otrzymała go od gen. bryg. Krzysztofa Motackiego, dowódcy jednostki w Złocieńcu.

Dzisiejsze spotkanie prezydenta Jerzego Brzezińskiego z kombatantami i kadrą zawodową Garnizonu Łomża było wstępem do przypadającego 15 sierpnia Święta Wojska Polskiego połączonych w Łomży ze świętem  1 Łomżyńskiego Batalionu Remontowego i obchodami 90. rocznicy obrony Łomży w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. W Łomży główne uroczystości wojskowe odbędą się w piątek 13 sierpnia.  O godz. 10.00 przy pomniku Żołnierzy 33 Pułku Piechoty przy al. Legionów, na terenie jednostki wojskowej rozpocznie się uroczysta zbiórka kadry i pracowników wojska z okazji święta 1. Łomżyńskiego Batalionu Remontowego, a później będą także pokazy sprzętu i wyposażenia wojskowego, spotkanie żołnierskich pokoleń w Klubie Garnizonowym, a popołudniu  na placu obok Klubu Garnizonowego – impreza plenerowa „Wojsko na swojsko”.
W niedzielę 15 sierpnia o godz. 10.00 w Katedrze Łomżyńskiej zostanie odprawiona specjalna Msza święta w intencji Ojczyzny i żołnierzy Wojska Polskiego, a po jej zakończeniu nastąpi przemarsz na zabytkowy cmentarz przy ul. Kopernika (d. Świętego Mikołaja), gdzie nad mogiłami poległych w obronie Łomży podczas wojny 1920 r. dobędzie się Apel Poległych. Zakończy on oficjalne obchody sierpniowych uroczystości w Łomży.

bart

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę