Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 26 listopada 2020 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Wiemy, który obiekt w Białymstoku będzie przekształcony w szpital polowy dla pacjentów z COVID-19

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski rekomendował ministerstwu zdrowia halę sportową Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku jako lokalizację na szpital tymczasowy do walki z koronawirusem - poinformowała w środę (21.10) Kamila Ausztol z biura prasowego wojewody podlaskiego.

Decyzję w tej sprawie musi zaakceptować minister - dodała Kamila Ausztol. Wojewoda wskazał ministerstwu zdrowia halę jako najlepszy obiekt do zorganizowania szpitala polowego, tymczasowego.

Wcześniej wojewoda mówił w środę Polskiemu Radiu Białystok, że hala UMB wydaje się najlepszą lokalizacją na szpital chociażby ze względu na sąsiedztwo innych szpitali i wiążące się z tym zaplecze medyczne.
Hala jest zlokalizowana w pobliżu trzech dużych szpitali: Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego leczącego dorosłych, Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego i wojewódzkiego szpitala zespolonego. Oba szpitale kliniczne podlegają Uniwersytetowi Medycznemu w Białymstoku.

Rzecznik UMB Marcin Tomkiel powiedział, że rektor uczelni został poinformowany przez wojewodę o tej rekomendacji. Dodał, że nie ma na razie żadnych szczegółów, np. informacji ile łóżek dla pacjentów z COVID-19 miałoby się znaleźć w tym szpitalu tymczasowym. Podlaski Urząd Wojewódzki informuje o stu miejscach, które miałyby powstać w szpitalu polowym.

Hala UMB powstała w latach 70-tych XX wieku (1976 r.). Budynek składa się z dwóch brył. Obiekt ma ok. 1,4 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, cała kubatura to ponad 2,7 tys. metrów  kwadratowych. W ostatnim czasie hala była częściowo remontowana  wewnątrz, władze uczelni informowały w ostatnim czasie, że planują  remont z zewnątrz. Hala jest nieocieplona z zewnątrz.

W tym tygodniu dwa szpitale powiatowe w Podlaskiem: w Augustowie i Bielsku Podlaskim, decyzją wojewody przekształcają się w całości w covidowe. Ma tam być łącznie ok. 320 łóżek dla pacjentów z  koronawirusem, którzy będą wymagać hospitalizacji.

Podlaski Urząd Wojewódzki informuje, że (dane na 20 października) w regionie jest obecnie zajętych 329 z 838 łóżek covidowych i że zajętych  jest 19 z 43 respiratorów.
W środę służby sanitarno-epidemiologiczne poinformowały o kolejnych 268 potwierdzonych przypadkach COVID-19. Liczba chorych w regionie od początku pandemii przekroczyła 5 tys., łącznie zmarło 87 osób.

200829104429.jpg
mm
cz, 22 października 2020 08:38
Data ostatniej edycji: cz, 22 października 2020 09:21:18

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę