18. Pułk Logistyczny w Łomży powiększa się ...
- Na ostatnie kwalifikacje zgłosiło się blisko 80 kandydatów, najwięcej do korpusu szeregowych, ale też do korpusu podoficerskiego i korpusu oficerskiego – mówi płk Paweł Gałązka, dowódca 18 Pułku Logistycznego w Łomży. - W większości są to panowie, którzy swoją przygodę z wojskiem zakończyli jakiś czas temu. Osoby te kiedyś były w służbie zasadniczej lub przeszły szkolenie w ramach rezerw osobowych – dodaje. Ponadto zgłaszają się żołnierze, którzy służą w jednostkach wojskowych w innych częściach kraju, a rodzinnie związani są z ziemią łomżyńską i chcą wrócić w te strony. Wśród osób zgłaszających się na kwalifikacje są również panie.
18. Pułk Logistyczny w Łomży, rozpoczął formowanie 17. września 2019 roku, licząc zaledwie 20 żołnierzy.
Obecnie jest ich około 300 oraz ponad 100 pracowników Resortu Obrony Narodowej. W ciągu najbliższych dwóch lat, zgodnie z przyjętym harmonogramem, liczba ta ma wzrosnąć do kilkuset. Dlatego co jakiś czas organizowana jest kwalifikacja i nabór do pułku. Ostatnie kwalifikacje odbyły się 23. września.
- Na pierwsze kwalifikacje, a były zaraz po moim przybyciu do Łomży, w dniu 24 września ubiegłego roku, było około 300 kandydatów i mimo Covidu zainteresowanie służbą w pułku jest nadal duże – wspomina płk Paweł Gałązka, dowódca 18 Pułku Logistycznego w Łomży.
Jak wynika z ogłoszenia rekrutacyjnego, jednostka potrzebowała kandydatów: w korpusie szeregowych kierowców i operatorów urządzeń przeładunkowych; w korpusie podoficerów i oficerów pożądana była specjalność łączność i logistyka. W sumie do obsadzenia jest około 40 stanowisk w korpusie szeregowych, a także kilkadziesiąt w pozostałych korpusach, jak zapewnia płk Gałązka, „jednostka już wystąpiła z wnioskiem na odkrycie kolejnych stanowisk we wszystkich korpusach osobowych” w tym również dedykowanych dla kandydatów do jednego z pododdziałów, który docelowo będzie stacjonował w Białej Podlaskiej.
Każdy z kandydatów musiał przedstawić wszystkie wymagane dokumenty, odbyć rozmowę z psychologiem, zostać zbadany przez lekarza i zaliczyć egzamin z wychowania fizycznego, a na końcu rozmowę z komisją kwalifikacyjną. Kandydat musi mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej, czyli odbyć stosowne szkolenie zakończone przysięgą wojskową. Nigdy, jeśli kandydat jest karany nie może zostać żołnierzem – wyjaśnia płk Paweł Gałązka.
W sumie na 78 kandydatów kwalifikacje przeszło 59 osób, w tym 41 do korpusu szeregowych, 11 do korpusu podoficerów i 7 do korpusu oficerów. Kandydaci mieli od dwudziestu do ponad trzydziestu lat, choć jak zapewnia płk Gałązka, można przyjąć nawet czterdziestolatka.
- Jeżeli kandydat przejdzie kwalifikacje, tzn. spełni podstawowe wymogi - tłumaczy dowódca – wówczas komisja prowadzi rozmowy pod kontem ewentualnego zagospodarowania kandydatów na konkretne stanowiska. Kwalifikacje nie kończą procedury przyjęcia, a właściwie ją zaczynają. Po kwalifikacjach może okazać się, że na chwilę obecną nie każdy kandydat znajdzie miejsce w szeregach pułku ze względu chociażby na brak stanowisk o specjalnościach wojskowych posiadanych przez kandydatów – wyjaśnia dowódca 18 Pułku Logistycznego. – Ze względu na to o czym wcześniej mówiłem, może okazać się, że Ci co przejdą kwalifikację, a nie znajdziemy dla nich stanowisk, mają szansę na przyjęcie do służby zawodowej przy odkrywaniu kolejnych stanowisk. 18 Łomżyński Pułk Logistyczny cały czas się formuje i będzie potrzebować kandydatów na nie obsadzone stanowiska – oświadcza płk Paweł Gałązka.
Następna kwalifikacja odbędzie się 27 października.