Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 29 października 2020 napisz DONOS@

Kołakowski przeciw PiS a za rolnikami - zawieszony

Główne zdjęcie
Poseł Lech Antoni Kołkowski podczas kampanii wyborczej

[Aktualizacja] Po nocnym głosowaniu sejm przyjął ustawę zakazującą hodowli zwierząt futerkowych. Przeciw „Piątce dla zwierząt” Jarosława Kaczyńskiego głosował także łomżyński poseł PiS Lech Kołakowski. „Głosowałem za Polską Wsią i jej przyszłością – powiedział nam Poseł - Kierowałem się racjami nadrzędnymi, moimi wyborcami.”

„Piątka dla zwierząt”, którą wspierał prezes PiS Jarosław Kaczyński wywołała wiele kontrowersji, szczególnie na wsi. W tej sprawie list do Pana Jarosława Kaczyńskiego wysłał, a także opublikował na 4lomza.pl, Zdzisław Łuba - Przewodniczący Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży. Wskazywał wtedy, że projekt ustawy „w niektórych (rolnikach dop. red.) budzi wręcz wściekłość”. Rozgrzało to także koalicję Zjednoczonej Prawicy, która wg dzisiejszych doniesień prasowych wisi na włosku lub już jej nie ma. 

Przed głosowaniem zarządzono dyscyplinę w PiS i nakazano głosować za przyjęciem ustawy. Za przyjęciem głosowało 356 posłów, przeciw 75, wstrzymało się 18. Posłowie przywrócili wcześniej skreślony w komisji przepis ograniczający ubój rytualny oraz przyjęli 12-miesięczne vacatio legis dla zakazu hodowli zwierząt na futra.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z PiS, cytując Prezesa zagroził członkom, którzy zagłosują przeciw ustawie, konsekwencjami, łącznie z zawieszeniem w prawach członka partii i utratą stanowisk i funkcji. 

- Na spotkaniach z rolnikami, z organizacjami rolniczymi zobowiązałem się reprezentować interesy Polskiej Wsi i to głosowanie było zgodne z sumieniem i zobowiązaniem wyborczym – mówi poseł Lech Antoni Kołakowski po głosowaniu przeciwko wskazaniom partii - Ta ustawa nadto ingeruje w produkcję rolną oraz narusza prawo własności – wylicza parlamentarzysta. - Te przepisy ograniczą eksport wołowiny i drobiu. Mogą zatrzymać produkcję zwierzęcą na wsi – dodaje. 

Na pytanie o ewentualne następstwa poseł Kołakowski odpowiada krótko: - Świadomie przyjmuję te konsekwencje. 

Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski przedstawił decyzję władz PIS, w której zawieszono 14 jej posłów w tym Lecha Antoniego Kołakowskiego.

 

Ustawa wprowadziła: zakaz hodowli zwierząt futerkowych, ograniczenie uboju rytualnego (tylko związki wyznaniowe), zwiększenie kompetencji organizacji walczących o prawa zwierząt i możliwość asysty policji przy odbieraniu źle traktowanych zwierząt, częstsze kontrole w schroniskach, możliwość wystawiania przez inspekcję weterynaryjną mandatów właścicielom schronisk, zakaz wykorzystywania zwierząt na arenach cyrkowych, ograniczenie prawa do prowadzenia schronisk wyłącznie do jednostek samorządowych i organizacji pożytku publicznego, wymóg niekaralności oraz nieposzlakowanej opinii wobec osób, które prowadzą schroniska i w nich pracują, zakaz trzymania zwierząt na krótkiej uwięzi i ograniczenie stosowania kolczatek. 

Przeciw ustawie z Podlaskich posłów była też Aleksandra Szczudło z Solidarnej Polski i Stefan Krajewski z PSL.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę