Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Konfederacja chce ekshumacji w miejscu zbrodni jedwabieńskiej

Główne zdjęcie
Pomnik w Jedwabnem

Trzeba doprowadzić do ekshumacji w miejscu zbrodni Jedwabieńskiej z 1941 roku - mówili w czwartek (17.09) przy symbolicznym pomniku w Jedwabnem przedstawiciele Konfederacji Wolność i Niepodległość.

Jak twierdzi przedstawiciel Konfederacji w Podlaskiem Wiesław Bielawski, pozwoli to rozstrzygnąć wątpliwości, które ma część historyków na temat tego, kto był sprawcą mordu.

Ekshumacja odbyła się w Jedwabnem na przełomie maja i czerwca 2001 roku. Jak powiedział Gazecie Wyborczej były dyrektor biura prezesa IPN, Krzystof Persak: "Ekshumację nie tyle przerwano, ile z góry przyjęto, że jej zakres będzie ograniczony. Taką decyzję podjął w wyniku uzgodnień z przedstawicielami społeczności żydowskiej Lech Kaczyński. Pozwolono przebadać popioły i drobne fragmenty kostne z wierzchniej warstwy grobów. Natomiast to, że szkielety po ich odsłonięciu nie zostaną podniesione i poddane badaniom, zostało z góry powiedziane ekspertom."

10 lipca 1941 roku Żydzi mieszkający w Jedwabnem zostali zebrani na miejskim Rynku, a 300 osób zamkniętych w stodole spalono.

Według historyków z Instytutu Pamięci Narodowej odpowiedzialność za zbrodnię ponoszą mieszkańcy miasteczka, którzy działali z inspiracji niemieckich żołnierzy.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę