Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Sąd w Zambrowie zajmuje się sprawą byłego proboszcza z parafii Grądy Woniecko

Przed Sądem Rejonowym w Zambrowie rozpoczął się w czwartek (20.08) proces byłego proboszcza z parafii Grądy Woniecko.

Były już ksiądz Adam S., który na własną prośbę został przeniesiony do stanu świeckiego, oskarżany jest m.in. o czyny pedofilskie. Wydarzenia te dotyczą lat 2009-2013 oraz terenu parafii, w której Adam S. sprawował posługę.

Pokrzywdzonym jest niemający jeszcze piętnastu lat, gdy to się zaczęło Tomasz R. Dziś przed sądem mógł zeznawać właśnie on, oraz powołani na świadków jego rodzice i dziadkowie, a także przedstawiciel łomżyńskiej kurii diecezjalnej.
Niestety nie wiadomo co powiedzieli i czy Adam S. składał jakieś wyjaśnienia, ponieważ przewodnicząca składu orzekającego wyłączyła jawność rozprawy. A że zrobiła to jeszcze przed jej formalnym rozpoczęciem, utajnienie dotyczy także samego aktu oskarżenia. Nie wiadomo więc ile dokładnie i jakich zarzutów Adam S. usłyszał. Wiadomo za to, że dotyczą one paragrafów 199 i 208 kodeksu karnego. Pierwszy z nich mówi o odpowiedzialności za doprowadzenie do czynności seksualnych osoby małoletniej przy wykorzystaniu zależności lub za udzielane korzyści, drugi za rozpijanie osoby małoletniej.
Kodeks karny przewiduje za te czyny karę pozbawienia wolności do 5 lat.

Kolejny termin rozprawy wyznaczono na 27. sierpnia. Świadkami mają być wówczas przyjaciele i koledzy pokrzywdzonego oraz mieszkańcy jego rodzinnej miejscowości.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę