Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Niski poziom wody w Narwi

Główne zdjęcie
Narew w okolicach Czarnocina

Tylko 5 cm brakuje do najniższego zanotowanego poziomu Narwi w okolicach Łomży. Dziś rano wskaźnik w Piątnicy pokazywał tylko 71 cm. Sytuacja w regionie jest na tyle poważna, że IMGW już w lipcu wydało ostrzeżenie o suszy hydrologicznej.

Wszystkie stacje pomiarowe w regionie notują niskie stany wody. Narew w Wiźnie rano miała 128 cm, gdzie dolna granica stanów średnich wynosi prawie 220 cm, w Nowogrodzie natomiast stan wynosił 19 cm, gdzie dolna granica stanów średnich to prawie 120 cm. Stacja pomiarowa na Biebrzy w Burzynie wskazywała dziś 136 cm, gdzie granica dolna stanów średnich wynosi prawie 200 cm. Z zestawień lipca 2020 roku i lipców z lat 1981-2010 wynika, że suma opadów zlewni Narwi i Biebrzy w tym roku wyniosła 40-50 mm i jest znacząco niższa od średniej tego miesiąca  z lat 1981-2010. Wówczas średnia wahała się około 70-80 mm.

_MG_1448.jpg
Wejście do Portu Łomża

Obniżające się lustro wody odsłania mielizny i progi. - Najgorzej jest w porcie – niepokoi się Marcin Mieczkowski, który organizuje rejsy Gondolą po Narwi – płynąc w stronę grodziska mielizny są przy przepompowni i przy Królowej Bonie, do Nowogrodu można pływać tylko do końca wiosny - informuje przedsiębiorca - później robi się niebezpiecznie na progu w Czarnocinie.

Niska woda odkrywa pamiątki historii. Kilka dni temu przy przepompowni, WOPR-owcy zauważyli leżący na brzegu półmetrowy pocisk moździerzowy. Musieli interweniować saperzy.
W niedzielę, ochotnicy z WOPRu i OSP Konarzyce, aby poprawić używalność portu sami z siebie podjęli się udrażnianie wyjścia z Portu Łomża. - Nie tylko my ratownicy – napisali na swojej stronie WOPR-owcy - ale również kajakarze, osoby korzystające z rowerków wodnych, łodzi pływających, mieliśmy problem z wypłynięciem z portu ze względu na powstającą mieliznę.

_MG_4894.jpg
Narew w okolicy Czarnocina

- To naturalny cykl rzeczny – uspokaja Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi – to nie anomalia, rzeka daje sobie radę - przekonuje - niska woda daje niektórym żyjącym tu roślinom niższych warstw możliwość wzrostu i rozwoju. Dzięki temu wzmocnią się. Stare kładki teraz wynurzające się – wyjaśnia Sachmaciński – pokazują,  że historia, stan rzeki o tej porze był taki właśnie. 

Prognoza długoterminowa IMGW przewiduje, że we wrześniu w całym kraju będa temperatury powyżej normy, a opady, szczególnie w części północno-wschodniej, poniżej.

Foto: Narew w okolicach Czarnocina
Foto: Wejście do Portu Łomża
Foto: Wejście do Portu Łomża
Foto: Port Łomża
Foto: Próg wodny w Czarnocinie
Foto: Próg wodny w Czarnocinie, w tle Łomża
Foto: Narew w okolicach Czarnocina

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę