Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 06 czerwca 2023 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Powiat grajewski z dodatkowymi obostrzeniami - znalazł się w strefie żółtej

Po kolejnych wykrytych zakażeniach koronawirusem w powiecie grajewskim będą tam obowiązywały dodatkowe obostrzenia epidemiczne.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek (13.08) o aktualnej liście powiatów tzw. czerwonych i żółtych, gdzie obowiązują dodatkowe obostrzenia - jest ich 18.

Powiat grajewski znalazł się w strefie żółtej. W czwartek poinformowano o dziewięciu nowych przypadkach zakażenia w tym powiecie, dzień wcześniej o czterech.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zauważył podczas konferencji prasowej, że spośród wszystkich powiatów w Polsce 95 proc. jest w strefie zielonej. Jak zaznaczył, podział na strefy ma na celu dostosowanie środków bezpieczeństwa do sytuacji w danym powiecie.

Od piątku strefa czerwona obejmie powiaty i miasta na prawach powiatu: nowosądecki, Nowy Sącz, rybnicki, wodzisławski, Rudę Śląską, ostrzeszowski, wieluński, Rybnik oraz Jastrzębie Zdrój, które dotychczas było w strefie żółtej.

Z kolei w strefie żółtej znajdą się powiaty: pszczyński, który był w strefie czerwonej, cieszyński, wieruszowski i Żory. Do tej strefy dołączają powiaty, które dotychczas były zielone, czyli: raciborski, limanowski, nowotarski, grajewski oraz Biała Podlaska, gdzie na poziom zakażeń koronawirusem, jak wskazał wiceminister, miały wpływ przede wszystkim wesela.

Tym samym z listy powiatów z obostrzeniami skreślone zostały powiaty: nowosądecki, jarosławski, przemyski i Przemyśl, kępiński, oświęcimski i pińczowski.

W "czerwonych" powiatach jest obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób. Restauracje i gastronomia obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie 1 osoba na 4 m kw. Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie 1 osoba na 4 m kw., do 150 osób na zewnątrz.

W powiatach w czerwonej  strefie w kinach zajęte może być 25 proc. miejsc. Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne. Targi i konferencji się nie odbywają. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie - 1 osoba na 10 m kw.  Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez publiczności.

W "żółtych" powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5-metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się do 100 osób. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest też limit maksymalnie 1 osoby na 4 m kw. W kinach także jest limit - 25 proc. zajętych miejsc.

W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit 1 osoba na 4 m kw. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 m kw. Limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 m kw. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25 proc. widowni.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę