Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

W BPN powstaną wieże obserwacyjne i dodatkowy monitoring

Główne zdjęcie
Pożar biebrzańskich łąk pod Goniądzem

Biebrzański Park Narodowy chce wprowadzić dodatkowy monitoring i wybudować wieże obserwacyjne. Ma to być sposób na uniknięcie pożarów.

Prowadzone jest postępowanie w kierunku ustalenia sprawców podpaleń w Biebrzańskim Parku Narodowym w kwietniu tego roku. 

Przypomnijmy, że w ciągu tygodnia ogień strawił wówczas ok. 5,5 tys. hektarów lasów, z czego około 4,5 tys. to ściśle chronione tereny Parku. Tymczasem jego pracownicy prowadzą działania profilaktyczne, aby sytuacji takiej uniknąć w przyszłości.

- W Narodowym Funduszu Środowiska rozpatrywany jest m.in. wniosek o dodatkowe pieniądze - mówi pracownik Biebrzańskiego parku narodowego Robert Kowalewski.

Mamy otrzymać 5 mln zł na zakup sprzętu, wyposażenia elementów przeciwpożarowych oraz najważniejsze - wybudowanie wież przeciwpożarowych. Będzie cała sieć tych wieży. Informacja będzie przekazywana do tego padu w Goniądzu. Tam będą monitory, które będą przekazywały obraz, wizje z wieży i z pozostałych części parku 

- wyjaśnia Robert Kowalewski.

Będzie to jakby rozbudowa systemu, który jest na razie w formie bardzo skromnej, ale już się sprawdza - mówi Robert Kowalewski.

Posiadamy jedną wieżę przeciwpożarową, usadowioną na barwiku, na terenie basenu dolnego i obraz jest przekazywany drogą radiową do punktu alarmowego, gdzie jest cały czas obserwator i jeżeli zaobserwuje miejsca ewentualnego pożaru, powiadamiane są z urzędu straż pożarna państwowa oraz OSP 

- dodaje Robert Kowalewski.

Przyroda, po kwietniowym pożarze w Biebrzańskim Parku Narodowym, odrodziła się, ale już wiadomo, że ucierpiały liczne gatunki, szczególnie ptaków, które były wówczas w okresie lęgowym. Jakie przyniósł on straty ekonomiczne, wiadomo będzie po całkowitym podsumowaniu zniszczeń, we wrześniu.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę