Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

W Łomży powstanie średniowieczna osada

Średniowiecze w Łomży chcą odtworzyć pasjonaci średniowiecza. Chcą stworzyć skansen archeologiczny, który będzie kopią słowiańskiego grodu z rejonu podlasia. Mają powstać chaty, ogrodzenie z ostrokołu, warowana brama i miejsca kultu. Rekonstrukcja słowiańskiego grodu to pomysł Małgorzaty Kuklińskiej, archeolog pracującej w łomżyńskim muzeum i Krzysztofa Babińskiego twórcy bractwa rycerskiego - Kompanii Św. Krzysztofa. "Będzie powołany do tego zespół archeologów, który będzie pomagał w rekonstrukcji". Gród będzie budowany na podstawie planów historycznych budowli. "Na wzór typowego grodu z ziemi łomżyńskiej. Może na wzór Truszek Zalesia. Wczesnośredniowiecznego, dobrze przebadanego grodziska" - mówi Małgorzata Kuklińska.


Pomysłodawcy odbudowy grodu i stworzenia w Łomży skansenu archeologicznego poszukują pasjonatów, którzy pomogą im w zrealizowaniu tego projektu. "Formułujemy Stowarzyszenie na rzecz Grodu Łomżyńskiego. Szukamy osób, które chcą włączyć się do tego planu np: architektów, specjalistów zajmujących się planowaniem przestrzennym. Wszystkich, którzy chcą zainwestować swój czas. Robimy to nie dla zysku ale dla idei" - dodaje Krzysztof Babiński. Odbudowa grodu nie jest pomysłem łomżyńskim. Podobny powstał we Wrocławiu. Dlatego na podstawie ich doświadczeń koszt odbudowy łomżyńskiego grodu pomysłodawcy szacują na około 300 tys. zł. W tym roku powstające stowarzyszenie chce się skupić na gromadzeniu dokumentacji i funduszy. Budowę chcą rozpocząć w przyszłym roku. Osoby, które chcą pomóc w rekonstrukcji grodu mogą kontaktować się z powstającym stowarzyszeniem pod adresem indar@rycerze.pl
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę