Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Pierwszą osobę z ciężkim przebiegiem COVID-19 wyleczono dzięki kuracji osoczem ozdrowieńców

63-letnia chora leczona była w Klinice Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji USK w Białymstoku. W szpitalu przez 10 dni utrzymywała się u niej wysoka gorączka. Chora skarżyła się również na duszność.

- Badania tomografii komputerowej płuc wykazywały narastające zmiany zapalne typowe dla COVID-19 - mówi kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji USK profesor Sławomir Pancewicz.

- Mimo stosowanego leczenia stan pacjentki pogarszał się. Zdecydowaliśmy się podać chorej osocze ozdrowieńców. Już po podaniu pierwszej dawki, stan chorej zaczął się poprawiać, ustąpiła gorączka. Po trzech dniach podaliśmy drugą dawkę osocza. Jednocześnie wykonaliśmy badanie krwi w kierunku obecności przeciwciał przeciwko wirusowi SARS CoV-2. Pacjentka przed podaniem osocza miała już własne przeciwciała, a po podaniu osocza ozdrowieńców miano tych przeciwciał wzrosło 3-krotnie - podaje profesor Sławomir Pancewicz.

- Również wykonane dwukrotnie wymazy nie wykazały już obecności koronowirusa w organizmie - dodaje profesor Pancewicz.

W Klinice po raz pierwszy zastosowano leczenie osoczem
Dziś (8.06) pacjentka będzie miała wykonaną kontrolną tomografię komputerową. Jeżeli potwierdzi się cofanie zmian zapalnych w płucach, chora w najbliższych dniach będzie wypisana do domu. Jak przyznaje prof. Pancewicz, w Klinice po raz pierwszy zastosowano leczenie osoczem, gdyż wcześniejsi pacjenci mieli zdecydowanie łagodniejszy przebieg choroby i lepiej reagowali na leczenie.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę