Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 maja 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Maleje bezrobocie

O prawie 7 procent spadła w sierpniu liczba zarejestrowanych bezrobotnych w województwie podlaskim w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku. Natomiast w tym samym czasie liczba osób pracujących zwiększyła się nieco ponad jeden procent. Od stycznia tego roku za pracą głównie do krajów Unii Europejskiej wyjechało ponad 10 tysięcy mieszkańców województwa podlaskiego. Zastępca dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy Tomasz Zalewski mówi, że spadek liczby zarejestrowanych bezrobotnych ma związek z otwarciem rynków pracy w Unii Europejskiej, ale nie jest to jedyny powód zmniejszenia się tej liczby.


Liczba zarejestrowanych bezrobotnych najbardziej wzrosła w powiecie sejneńskim (prawie 3 procent) i zambrowskim (prawie 2 procent). Natomiast w powiatach siemiatyckim, hajnowskim i bielskim zmalało bezrobocie od ponad dwóch procent do prawie trzech. Zarejestrowani bezrobotni w województwie podlaskim pod koniec sieprnia stanowili 14,7 procent liczby ludności czynnej zawodowo. W Polsce bezrobocie wynosi 17,8 procent. W tej chwili Wojewódzki Urząd Pracy oferuje ponad 840 etatów w dwunastu krajach,głównie z Unii Europejskiej i na dwóch kontynentach - w Europie i Azji. Najbardziej pożądaną grupą zawodową są pracownicy branży gastronomicznej, kelnerzy, kucharze, szefowie kuchni i barmani. Poszukiwani są kierowcy, przedstawiciele zawodów technicznych. Praca czeka w Chinach, Czechach, w Irlandii Płn., Słowacji, Słowenii, Szwecji, Wielkiej Brytanii na Malcie, w Niemczech, Islandii. Oferty dotyczą trzymiesięcznego okresu zatrudnienia - czyli tzw. okresu próbnego. Potem jeśli pracownik spełni oczekiwania pracodawcy jest szansa na dłuższą umowę. Proponowane zarobki wahają się od 1,5 tys. euro do kilku tysięcy euro miesięcznie. W zależności od zawodu. Są to kwoty brutto, zatem należy odjąć koszty ubezpieczenia i podatku. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszy się praca sezonowa za granicą.W tym wypadku łatwiej otrzymać etat.
210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę