Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@

Analizują wnioski w sprawie przebiegu linii kolejowej przez Łomżę

Główne zdjęcie
Proponowane w SSL przejście linii kolejowych przez Łomżę

Około 33 tysiące wniosków elektronicznych z całego kraju wpłynęło do spółki Centralny Port Komunikacyjny w ramach konsultacji przedstawionego w lutym Strategicznego Studium Lokalizacyjnego. Dokument wskazał wstępnie korytarze dla linii kolejowych, których budowa jest związana z realizacją CPK. Jeden z tych korytarzy miałby przebiegać przez Łomżę. Przedstawicie rządowej spółki nie podają ile ze złożonych wniosków dotyczył jej przebiegu przez środek miasta, ale zapowiadają, że raport z konsultacji powinien być gotowy do końca czerwca.

Proponowane w SSL przebiegi nowej linii kolejowej pomiędzy Ostrołęką a Łomżą, czyli fragment "szprychy" CPK do Giżycka.
Proponowane w SSL przebiegi nowej linii kolejowej pomiędzy Ostrołęką a Łomżą, czyli fragment "szprychy" CPK do Giżycka.

Przypomnijmy w projekcie Strategicznego Studium Lokalizacyjnego CPK (SSL) wyrysowano przebiegi m.in. nowych linii kolejowych, które mają w przyszłości połączyć planowane do budowy wielkie lotnisko w Baranowie pomiędzy Łodzią a Warszawą z różnymi zakątkami Polski. Jedna z linii kolejowych – nr 29 - ma zapewnić połączenie przez Łomżę z Giżyckiem na Mazura. W SSL zaprezentowano trzy warianty tej linii, ale wszystkie przechodzą jednym śladem przez środek miasta. Wywołało to sprzeciw wielu mieszkańców, ale także władz Łomży, które niemal jednomyślnie przyjęły stanowisko i zaproponowany przez posła Lecha Kołakowskiego przebieg linii kolejowej CPK przy zachodniej granicy administracyjnej pomiędzy ulicami Wojska Polskiego i Nowogrodzką. Taki wniosek o zmianę przebiegu linii kolejowej nr 29 został złożony w ramach konsultacji. 
- Do czasu przygotowania przez nas raportu, w którym podsumujemy konsultacje SSL dla całej Polski, nie podajemy szczegółów dotyczących wybranych wniosków - ta sama zasada dotyczy planowanego odcinka linii nr 29 między Ostrołęką i Łomżą – mówi Konrad Majszyk z CPK podkreślając, że spółka jest obecnie w trakcie dokładnej analizy uwag i opinii, które wpłynęły do nas w ramach konsultacji Strategicznego Studium Lokalizacyjnego (SSL). Raport powinien być gotowy do końca czerwca br., przy czy ostateczny termin będzie zależał od liczby i złożoności uwag przekazywanych w wersji papierowej. 

Kolej uwolni nas od wstydu?
Konrad Majszyk przekonuje, że realizacja tzw. trzeciej szprychy CPK, która połączy Giżycko, Pisz, Łomżę i Ostrołękę z Warszawą i CPK daje szanse na rozwój miasta i całego regionu. Dzięki budowie nowego odcinka linii nr 29 między Ostrołęką i Łomżą w istotnym stopniu ulegnie  skróceniu trasa pociągów w relacjach łączących centralna Polskę z mającymi duże znaczenie turystyczne Mazurami. 
- Łomża to dziś jedno z największych miast w Polsce pozbawione dostępu do kolei. To powód to wstydu, a dzięki inwestycjom kolejowym CPK chcemy ten stan naprawić – mówi Majszyk zaznaczając, że zakłada się, iż po wybudowaniu linii kolejowej czas przejazdu z Warszawy do Łomży wyniesie 1 godz. 25 minut. - Budowa nowej linii kolejowej ma także istotne znaczenie dla działań związanych ze spójnością terytorialną kraju. Będzie to możliwe poprzez zapewnienie nowego kolejowego korytarza transportowego w osi południkowej. 

Nic nie jest przesądzone
Przedstawiciel CPK podkreśla, że żaden z wariatów nie jest przesądzony ani preferowany. 
- Ogłosiliśmy konsultacje po to, żeby zapytać mieszkańców i lokalne władze o zdanie, a nie po to, żeby narzucać im gotowe rozwiązania – mówi Konrad Majszyk. - Celem zakończonych 10 marca konsultacji było określenie korytarzy inwestycji kolejowych - o szerokości kilku kilometrów - które będą podstawą do dalszych prac studialno-projektowych. Wewnątrz korytarzy planiści CPK zaproponowali po kilka wariantów przebiegu nowych linii. Na ich podstawie w żadnym razie nie można wnioskować na temat ostatecznego przebiegu tras kolejowych ani drogowych – dodaje przedstawiciel zaznaczając, że „bardzo nam zależy na tym, żeby przeprowadzić nasze inwestycje w zgodzie z mieszkańcami i we współpracy z samorządami”. 

Po opracowaniu raportu z konsultacji społecznych SSL spółka CPK planuje rozpocząć kolejny etap konsultacji, w ramach którego sukcesywnie organizowane mają być spotkania z samorządami w gminach, które znajdują się na trasie poszczególnych linii i ich wariantów.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę