Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

Do jutra czas na uwagi w sprawie SSL CPK... i przebiegu kolei przez środek Łomży

Główne zdjęcie
Proponowane z SSL przebiegi nowej linii kolejowej Ostrołęką - Łomża, czyli fragment "szprychy" CPK z Warszawy do Giżycka.

Tylko przez pierwsze dwa tygodnie trwania konsultacji dokumentu Strategiczne Studium Lokalizacyjne Centralnego Portu Komunikacyjnego wpłynęło ponad 2,5 tys. uwag z całej Polski podają przedstawiciele rządowej spółki CPK. Zapewniają, że spółka jest gotowa do ich korygowania i do wdrażania uwag mieszkańców zgłaszanych podczas konsultacji, a „ostateczny przebieg linii będzie zależał właśnie od wyniku konsultacji, uwarunkowań funkcjonalnych, środowiskowych i technicznych”.

Proponowane w SSL przejście linii kolejowych przez Łomżę
Proponowane w SSL przejście linii kolejowych przez Łomżę

10 lutego br. spółka CPK ogłosiła konsultacje projektu Strategicznego Studium Lokalizacyjnego CPK (SSL). Na mapach wyrysowano przebiegi m.in. nowych linii kolejowych, których łączna długość ma przekroczyć 1,6 tys. km. Jedna z linii kolejowych ma zapewnić połączenie CPK i Warszawy z Łomżą i Giżyckiem. Linia ta ma trzy warianty, ale wszystkie przechodzą jednym śladem przez środek Łomży. Wywołało to sprzeciw władz miasta, które niemal jednomyślnie przyjęły stanowisko – i zaproponowany przez posła Lecha Kołakowskiego przebieg linii kolejowej CPK przy zachodniej granicy administracyjnej Łomży pomiędzy ulicami Wojska Polskiego i Nowogrodzką.   

zobacz: Władze nie chcą linii kolejowej przez środek Łomży

Okazuje się, że w kraju jest wiele miejsc, w których lokalizacja nowych linii kolejowych budzi podobne emocje jak w Łomży. Teraz spółka CPK odnosząc się do nich zaznacza, że „dokument strategiczny SSL nie przesądza o lokalizacji tras, a jedynie definiuje korytarze o szerokości kilku kilometrów, w ramach których prowadzone będą dalsze analizy.”  
- Jednym z głównych celów dokumentu jest określenie korytarzy inwestycji kolejowych. Będą one podstawą do dalszych prac studialno-projektowych, w wyniku których wypracowanych zostanie co najmniej kilka wariantów planowanej linii, a docelowym rezultatem będzie wybór wariantu do realizacji – podają przedstawiciel CPK. - Ustalenia w sprawie ostatecznego przebiegu linii będą podejmowane na dalszych etapach procesu inwestycyjnego, po przeprowadzeniu zaplanowanych m.in. także na ten rok konsultacji społecznych na poziomie gmin, a także szczegółowych analiz technicznych i środowiskowych (w tym dotyczących obszarów chronionych).

Spółka CPK zachęca, aby w konsultacjach  dotyczący SSL wzięło udział jak najwięcej zainteresowanych osób i podmiotów. Aby zgłosić swoje propozycje, wystarczy wypełnić formularz internetowy na stronie konsultacje.cpk.pl
W konsultacjach można także wziąć udział, przesyłając uwagi tradycyjną pocztą albo osobiście - w siedzibie spółki.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę