Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

Sztandar Miasta zbyt ciężki dla radnych?

Główne zdjęcie
Radni miasta ze sztandarem Łomży podczas uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości w 2016 r.

Trudno to nawet skomentować. Sztandar, obok herbu jest najważniejszym symbolem Miasta Łomży. „Troska o właściwy wyglądu i bieżące utrzymanie sztandaru jest obowiązkiem Przewodniczącego Rady Miasta i Prezydenta Łomży”, a Jego obecność „zaświadcza o wyjątkowości wydarzenia” - zapisali radni miasta, który ustalili też, że udział w poczcie sztandarowym jest „zaszczytnym obowiązkiem radnego”. Teraz tego zaszczytu chcą się pozbyć. Wniosek o zmiany w statucie miasta podpisało ośmioro radnych z „prezydenckiej 12” w tym nowa przewodnicząca Rady Miejskiej i jej dwóch wiceprzewodniczących.

Proponowana nowa treść Regulaminu prezentacji sztandaru miasta
Proponowana nowa treść Regulaminu prezentacji sztandaru miasta
Grupa radnych miasta wnioskująca o zmiany w Statucie Miasta
Grupa radnych miasta wnioskująca o zmiany w Statucie Miasta

Zapisy o sztandarze Miasta Łomży znajdują się w jednym z pierwszych paragrafów Statutu Miasta. To najważniejszy dokument prawa miejscowego – coś w rodzaju miejskiej konstytucji.  W paragrafie 4. Statutu zapisano, że „Miasto posiada własny sztandar, którego opis i graficzny wizerunek stanowi Załącznik Nr 2 do Statutu. Sposób prezentowania sztandaru określa regulamin sztandaru będący załącznikiem nr 5 do niniejszego Statutu”.
Czytamy w nim m.in, że „sztandar przechowywany jest w specjalnej gablocie mieszczącej się w Biurze Rady Miasta” oraz, że „troska o właściwy wyglądu i bieżące utrzymanie sztandaru jest obowiązkiem Przewodniczącego Rady Miasta i Prezydenta Łomży.”
Zgodnie z tym samym dokumentem sztandar miasta prezentowany jest w szczególności z okazji Święta Miasta i Świąt Narodowych, ale „Rada Miasta może podjąć decyzję o prezentacji sztandaru z innych, niż wymienione okazji”. W sprawach nagłych decyzję o prezentacji sztandaru podejmuje Przewodniczący Rady Miasta. On też, „w celu zapewnienia stosownej oprawy” „powołuje spośród radnych poczet”. Jak zapisano w dokumencie „udział w poczcie jest zaszczytnym obowiązkiem radnego”.
Tak jest w Łomży od 2006 roku. Mimo pojawiających się co jakiś czas problemów trójka radnych miasta stawała ze sztandarem Łomży na najważniejszych uroczystościach. 

Teraz zmienić to chce grupa 8 radnych z rządzącej koalicji radnych prezydenta Chrzanowskiego i PO: Andrzej Grzymała, Alicja Konopka, Witold Chludziński, Andrzej Wojtkowski, Stanisław Oszkinis, Hanka Gałązka, Maciej Borysewicz i Mariusz Tarka. W porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta znalazł się ich wniosek o zmiany w Statucie Miasta Łomża.  
- Proponowane prze nas zmiany mają na celu usprawnienie pracy Rady – czytamy we wniosku.
Jedna ze zmian dotyczy wykreślenia słowa „trzech” z artykułów 24 i 26 Statutu. Słowa te zostały wpisane tam w grudniu 2018 roku już przez obecnych radnych miejskich, także tych podpisanych pod wnioskiem o ich wykreślenie. Chodzi o liczbę wybieranych wiceprzewodniczących Rady Miejskiej. Obok tych zmian „edytorskich” ósemka radnych zaproponowała nowe brzmienie Załącznika nr 5 do Statutu Miasta.  
Nowy „Regulamin prezentacji sztandaru miasta” różni się od dotychczasowego przede wszystkim w kwestii zapisów dotyczących pieczy nad sztandarem i składu pocztu sztandarowego. Troska o właściwy wyglądu i bieżące utrzymanie sztandaru ma być już tylko „obowiązkiem Prezydenta Łomży”. To on też, a nie Przewodniczący Rady Miejskiej, ma wyznaczać poczet sztandarowy składający się trzech osób: chorążego i dwóch osób asysty.
- W poczcie sztandarowym mogą wystąpić z własnej inicjatywy radni Rady Miejskiej – brzmi jeden z punktów proponowanego regulaminu. 

Czyli z „zaszczytnego obowiązku” robi się przywilej. Ciekawe którzy z radnych miasta z tego przywileju będą chcieli korzystać. 

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę