Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 22 czerwca 2024 napisz DONOS@

Biblioteczna filia na Małachowskiego już otwarta

Zainteresowanie było widoczne już po godzinie dziewiątej. Pół godziny później był pierwszy "szturm" na zamknięte jeszcze drzwi, ale po kolejnych 20 minutach, kiedy w przedsionku uformowała się kolejka, trzeba było otworzyć przed czasem. Tak w nowym miejscu rozpoczęła funkcjonowanie Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Przez osiem godzin odwiedziło ją ponad 70. czytelników, z czego 21 zapisało się po raz pierwszy. – Mamy teraz bibliotekę na miarę XXI wieku, a to osiedle bardzo jej potrzebowało – mówi bibliotekarka Czesława Kaczyńska. – Zapraszamy osoby starsze, ale i rodziców z dziećmi, bo książek będzie nam przybywać, planujemy też różne spotkania i zajęcia. Mamy świetne warunki, to będzie się tu dużo działo!

Przenosiny Filii nr 6 z jednego pokoju w budynku Regionalnego Ośrodka Kultury do obszernych pomieszczeń o łącznej powierzchni aż 174 m² przy ul. Małachowskiego nr 1 lokal 3 nie uszły uwadze czytelników. Postępem przeprowadzki i prac w nowej siedzibie filii żywo interesowali się też mieszkańcy pobliskich bloków, zaglądający przez okna, pytający kiedy biblioteka będzie otwarta. Filia 6 w nowej odsłonie ruszyła w pierwszy poniedziałek lutego i szybko okazało się, że zainteresowanie jest naprawdę spore. – Teraz ma pani warunki! Ale tu teraz jest fajnie! Ile miejsca, jak ładnie! Nie ma porównania z tym, co było kiedyś! To bardzo dobre miejsce na bibliotekę! – już od wejścia było słychać głosy dawnych czytelników Szóstki. Były też osoby, które zainteresowały się nową biblioteką przy okazji wypłacania pieniędzy z bankomatu w holu, albo zainteresowały się nią w nowym miejscu, co również skutkowało ich zapisaniem się i pierwszymi wypożyczeniami. 
– Do przyjścia tutaj zachęcił mnie fakt, że powstała nowa biblioteka – mówi jedna z nowych czytelniczek. – Co prawda mieszkam w innej części miasta, ale przystanek jest tuż obok, a dojazd dogodny, więc na pewno będę tu korzystać z księgozbioru i przychodzić na spotkania, zapiszę też swoje obie córeczki, bo również lubią czytać. – Ja też jestem bardzo zadowolona – dodaje pani Alicja, stała czytelniczka, która oddała kilkanaście książek, a wypożyczyła aż 11. Lubię czytać i cieszę się, że teraz jest tu tak fajnie, tyle miejsca – wcześniej tego nie było, było ciasno, znacznie gorzej, no i wygodniej – ja jestem starsza osoba, ciężko mi już chodzić po piętrach. 
Biblioteka jest czynna w różnych godzinach, dla wygody czytelników: poniedziałek-wtorek i czwartek-piątek w godzinach 10:00-18:00. W środy od 8:00 do 16:00, a w soboty od 9:00 do 14:00.
Jej zbiory liczą obecnie blisko 13 tysięcy książek, od literatury pięknej i popularnonaukowej, przez lektury szkolne i bogaty wybór książek dla dzieci i młodzieży. Są również planowane regularne zakupy najciekawszych nowości, a do tego rozliczne zajęcia dla wszystkich grup wiekowych, w tym przede wszystkim najmłodszych dzieci oraz seniorów.
– Tu wcześniej były różne sklepy, później bank – ja to pamiętam, bo mieszkam tu od początku – mówi starszy mężczyzna, ciesząc się, że teraz w tym miejscu powstała biblioteka, którą będzie odwiedzał z wnuczkami. Byli też czytelnicy przynoszący bibliotekarkom kwiaty, podkreślający, że już nie mogli doczekać się ponownego otwarcia Szóstki.  
– Dla mnie jest to wyjątkowy dzień – mówi radny Tadeusz Kowalewski, nowy czytelnik filii i osoba zaangażowana w przeprowadzenie w MBP znaczących zmian na lepsze. – W końcu po wielu latach warunków niesprzyjających jakiejkolwiek pracy bibliotecznej, a tym bardziej edukacyjno-kulturalnej z dorosłymi, młodzieżą i dziećmi, na jednym z największych osiedli Łomży Filia nr 6 uzyskała odpowiednie warunki do funkcjonowania. Nie ma tu barier dla niepełnosprawnych i starszych, jest wejście od ulicy, dogodna lokalizacja, mnóstwo książek, czytelnia, kącik dla dzieci – nic tylko przychodzić i korzystać!
– Cieszę się bardzo, że w tak krótkim czasie udało nam się przenieść Filię nr 6 do nowej lokalizacji – ocenia Teresa Fromelc-Pawelczyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. – To lokal przyjazny osobom niepełnosprawnym, starszym, ale też mamom z małymi dziećmi, bo jest miejsce, żeby wprowadzić wózek, a położenie filii w pasażu handlowym też jest bardzo korzystne. Czasu mieliśmy mało, ale pomogły nam osoby życzliwe, np. przy najcięższym etapie przeprowadzki uczniowie II klasy mundurowej Zespołu Szkół Akademickich, której wychowawcą jest Paweł Gałczyk, pracownicy biblioteki poświęcający swój prywatny czas, władze miasta, radni – liczymy na ich wsparcie, w dalszym ciągu, również finansowe, żeby nasza biblioteka mogła funkcjonować jeszcze lepiej z korzyścią dla wszystkich.

Wojciech Chamryk

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę