Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Spocznie z Biskupami Łomżyńskimi

Główne zdjęcie
Przygotowywanie krypty pod kaplicą Matki Boskiej Pięknej Miłości

Ciało biskupa Stanisława Stefanka nie spocznie w sarkofagu, który sobie przygotował w krypcie pod prezbiterium głównym Katedry. Zmarły w piątek biskup senior ma zostać pochowany w krypcie pod posadzką kaplicy Matki Boskiej Pięknej Miłości. Tu spoczywają m.in. trzej byli Biskupi Łomżyńscy.

O tym, że zmarły w piątek ks. bp. Stanisław Stefanek będzie pochowany w krypcie grobowej pod posadzką kaplicy Matki Boskiej Pięknej Miłości, wskazywały prace jakie we wtorek prowadzono w Katedrze. Na czwartkowe uroczystości przygotowywano właśnie tę kryptę. Spoczywają tu byli Biskupi Łomżyńscy: Stanisław Kostka Łukomski (1926-1948), Czesław Falkowski (1949-1969) i Mikołaj Sasinowski (1970-1982).

Przygotowywanie krypty pod kaplicą Matki Boskiej Pięknej Miłości do złożenia ciała biskupa Stefanka może być zaskakujące. Sam zmarły biskup przed laty, jako miejsce swojego pochówku, wskazał podziemną kryptę zbudowaną pod prezbiterium głównym Katedry. Tam został ustawiony sarkofag z brązowego granitu z zawołaniem biskupim „In omnibus Christus”. 

zobacz: Sarkofag biskupa Stefanka, całun i relikwie świętych

Kaplica Matki Boskiej Pięknej Miłości mieści się w bocznej, południowej nawie Katedry. To w niej znajduje się pochodzący z XVI wieku Obraz Maryi z Dzieciątkiem, który koronował Ojciec Święty Jan Paweł II goszczący w Łomży w 1991 roku. 

Zmarły ks. bp Stanisław Stefanek był szóstym w historii Biskupem Łomżyńskim. Pierwszy Biskup Romuald Jałbrzykowski (1925-1926), który następnie został Arcybiskupem Metropolitą Wileńskim, pochowany jest w Katedrze Białostockiej.
Piąty Biskup Łomżyński Juliusz Paetz (1982-1996), który zmarł w listopadzie ubiegłego roku, pochowany został na cmentarzu w Poznaniu. W latach 1996-2002 był Arcybiskupem Metropolitą Poznańskim. 

Główne uroczystości pogrzebowe zmarłego w piątek księdza biskupa Stanisława Stefanka odbędą się w czwartek. O godzinie 9.00 wystawienie ciała w Katedrze Łomżyńskiej. O godz. 11.00 rozpocznie się Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem abpa Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Metropolity Poznańskiego. Swój udział w niej zapowiedziało ponad 20 biskupów. Homilię podczas tej Mszy św. wygłosi Biskup Świdnicki Ignacy Dec. Po Mszy św. odbędzie się pochowanie ciała zmarłego biskupa w krypcie pod kaplicą Matki Boskiej Pięknej Miłości. Jak podał Ceremoniarz Diecezjalny Ks. Krzysztof Chodkowski, w czasie procesji do grobu i podczas „obrzędów przy grobie”, wszyscy uczestniczący w Mszy św. pogrzebowej mają pozostać na dotychczasowych miejscach. Do grobu uda się wyłącznie przewodniczący liturgii i dwaj inni biskupi.

Foto: Przygotowywanie krypty pod kaplicą Matki Boskiej Pięknej Miłości
Foto: Przygotowywanie krypty pod kaplicą Matki Boskiej Pięknej Miłości
Foto: Przygotowywanie krypty pod kaplicą Matki Boskiej Pięknej Miłości
Foto: Płyta frontowa krypty
Foto: Przygotowywanie krypty pod kaplicą Matki Boskiej Pięknej Miłości
Foto: Przygotowywanie krypty pod kaplicą Matki Boskiej Pięknej Miłości
Foto: Przygotowywanie krypty pod kaplicą Matki Boskiej Pięknej Miłości
Foto: Przygotowywanie krypty pod kaplicą Matki Boskiej Pięknej Miłości

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę