Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Biegli: potrzebna obserwacja sądowo-psychiatryczna podejrzanego o zgwałcenie dziecka w Łomży

Potrzebna jest dłuższa szpitalna obserwacja, po jednorazowym badaniu nie można ocenić stanu poczytalności podejrzanego - ocenili biegli psychologowie i psychiatrzy w śledztwie dotyczącym zgwałcenia w Łomży, ze szczególnym okrucieństwem, 15-miesięcznej dziewczynki.

Poinformował o tym w czwartek (2.01) rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łomży Rafał Kaczyński. Wniosek prokuratury do sądu o obserwację sądowo-psychiatryczną podejrzanego, by można było ocenić stan jego poczytalności w chwili popełnienia czynu, ma być złożony w najbliższym czasie. To bowiem sąd decyduje o potrzebie takiej obserwacji, określając miejsce i czas jej trwania.

Śledztwo zostało wszczęte przez łomżyńską prokuraturę okręgową 27 października 2019 roku. Przedstawiony mężczyźnie zarzut dotyczy popełnienia zbrodni zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem i znęcania się fizycznego i psychicznego nad piętnastomiesięczną małoletnią.

Śledczy zastosowali kwalifikację prawną m.in. z art. 197 par. 3 pkt 2 oraz art. 197 par. 4 Kodeksu karnego; mowa jest w nich o gwałcie wobec osoby małoletniej poniżej 15. roku życia oraz o działaniu ze szczególnym okrucieństwem. Przy tej kwalifikacji grozi nie mniej niż 5 lat więzienia.

Podejrzany to młody mężczyzna, kuzyn rodziców dziewczynki; w chwili zatrzymania był nietrzeźwy. Jak podawała policja, miał się dzieckiem opiekować pod nieobecność rodziców. To oni przywieźli córkę do szpitala w Łomży. Stamtąd trafiła do Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Dziewczynka była hospitalizowana z urazami głowy, kończyn, okolic intymnych.

Podejrzany od ponad dwóch miesięcy przebywa w areszcie. Po postawieniu zarzutów mężczyzna zarówno w prokuraturze, jak i w wyjaśnieniach przed sądem, gdy trafił tam wniosek o areszt, częściowo przyznał się do zarzutów, tzn. przyznał się do spowodowania obrażeń ciała u dziecka, ale nie do przestępstwa na tle seksualnym.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę