Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@

Ślubowanie ławników

- Ławnik musi być nieskazitelnego charakteru - mówił Jan Leszczewski prezes Sądu Okręgowego w Łomży. W środę rano wybrani przez rady gmin i miast ławnicy sądowi na kadencję 2019 – 2023, złożyli ślubowania. - Przykro jest, że musimy się spotykać w takiej chwili, kiedy tak o sądach bardzo brzydko określone osobny mówią – mówił prezes Leszczewski. - Państwo w tym okresie również będziecie orzekali, będziecie orzekali jak pełnoprawni sędziowie - dodawał.

Ławnicy sądowi to niezawodowi członkowie sądu orzekającego. Są wybierani przez rady gmin w głosowaniu tajnym. Na potrzeby Sadu Okręgowego w Łomży wybrano 60 ławników. W środę rano ślubowanie składało 57 z nich. Trzech ławników dziś było powołanych do składów orzekających i oni swoje ślubowanie złożą  w innym terminie. Złożenie Ślubowa jest niezbędnym elementem, aby objąć funkcję ławnika. 
- Przykro jest, że musimy się spotykać w takiej chwili, kiedy tak o sądach bardzo brzydko określone osobny mówią. Jestem wieloletnim sędzią, wcześniej byłem prokuratorem. Do żadnej  organizacji, do żadnej tych... nie należałem. To co się wyrabia teraz, to jestem trochę tym oburzony i czuję się jakbym był winny zaistniałej całej tej sytuacji – mówił Jan Leszczewski, prezes Sądu Okręgowego w Łomży podkreślając, że stając się ławnikami będą jak sędziowie. - Jedynym ograniczeniem jest to, że nie możecie Państwo przewodniczyć rozprawie – mówił. 
Aby móc zostać ławnikiem sądowym trzeba mieć nie mniej niż 30 lat i nie więcej niż 70 lat. Z tej przyczyny ławnikiem w nowej kadencji nie będzie Barnard Szymański, którzy przez wiele lat pełnił tę funkcje, a ostatnio był przewodniczący Rady Ławniczej. Za tą działalność Bernard Szymański został uhonorowany medalem za zasługi dla wymiaru sprawiedliwości. Podkreślał, że bycie ławnikiem to ważna funkcja społeczna, a ci którzy zostają ławnikami nie przychodzą do sadu po pieniądze. On także, podobnie jak prezes Leszczewski, nawiązywał do dziwnej nagonki na sądy. - Chcę Państwa zapewnić, że byłem tutaj tyle lat, piastowałem rożne funkcje i w tym sądzie było mi bardzo dobrze. Ja nie widzę takich, jak to się teraz w polityce dzieje, sytuacje dotyczące sądów... W tym sądzie tego nie było. Była tutaj kultura, powaga i ławnicy mieli również swoje zdanie, tak jak prawo przewiduje – dodawał Szymański.   

Składając ślubowanie ławnicy zobowiązali się służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, stać na straży prawa, obowiązki ławnika wypełniać sumiennie, sprawiedliwość wymierzać zgodnie z przepisami prawa, bezstronnie według mego sumienia, dochować tajemnicy prawnie chronionej, a w postępowaniu kierować się zasadami godności i uczciwości. 

Po nim nowi ławnicy odbierali legitymacje. Nim zaczną orzekać czekają ich jeszcze szkolenia. Za dzień pracy w sądzie ławnicy będą otrzymywać niespełna 120 zł rekompensaty. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę