Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony www.radio.bialystok.pl

Stowarzyszenie Wizna uważa, że udało się odnaleźć miejsce pochówku kpt. Raginisa

Miejsce pierwszego pochówku kapitana Raginisa odnalezione - twierdzą członkowie stowarzyszenia Wizna 1939. Jak mówi jeden z jego założycieli - Dariusz Szymanowski - badania, które prowadzą przy schronie na Górze Strękowej to potwierdzają.

- Wiemy, że kapitan Raginis i porucznik Brykalski byli pochowani tu, bezpośrednio gdzieś przy schronie, ale nikt nie wie, gdzie to było, dlatego zdecydowaliśmy się poszukać tego miejsca. Wydaje się, że to miejsce żeśmy zidentyfikowali. Teraz badamy czy w tym miejscu nie zachowały się jakieś pozostałości po tym pierwszym pochówku, może jakiś guzik, może fragment munduru, może jakieś element oporządzenia - byłoby to dla nas takim przypieczętowaniem tych badań, mielibyśmy pewność, że to jest to miejsce - mówi Dariusz Szymanowski.

Jak mówi archeolog Mirosław Rudnicki, udało się znaleźć jamę grobową blisko pozostałości schronu.

- Wiemy na pewno, że jest to wkop, który być może wcześniej był jamą grobową. Bardzo duże prawdopodobieństwo, że to jest to, czego szukaliśmy. Wiemy, że szczątki zostały przeniesione, natomiast z reguły w takich przypadkach, przy ekshumacjach, mogą się trafić jeszcze drobne przedmioty - mówi Mirosław Rudnicki.

Bitwa pod Wizną nazywana jest Polskimi Termopilami. Polscy żołnierze przez dwa dni powstrzymywali wielokrotnie liczniejsze siły niemieckie.

Dowódca, kapitan Władysław Raginis, złożył przysięgę, że żywy nie odda bronionego odcinka. Kiedy został zmuszony do kapitulacji popełnił samobójstwo w swoim schronie. Pośmiertnie został awansowany na stopień majora.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę