Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 14 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Podejrzany o czyny pedofilskie nie jest już księdzem

Podejrzany o czyny pedofilskie były proboszcz z Grąd-Woniecka Adam S. na własną prośbę został wydalony ze stanu kapłańskiego. Jak podała Gazeta Wyborcza informacje o tym kuria diecezji łomżyńskiej przekazała w piątek jednej z ofiar byłego już księdza.

Sprawa ówczesnego ks. Adam S. proboszcza parafii w Grądach Woniecko stał się głośna przed rokiem. Prokuratura Okręgowa w Łomży wszczęła śledztwo w związku z molestowaniem przez niego chłopaka z tej miejscowości. Tuż przed wybuchem afery ks. Adam S. złożył rezygnację z urzędu proboszcza parafii. Niedługo później Prokuratura Okręgowa w Łomży przedstawiła mu zarzuty molestowania seksualnego osoby poniżej 15. roku życia. Z podawanych informacji wynikało, że ówczesny ks. Adam S. w bliżej nieokreślonym czasie, w okresie od 2009 roku do 2013 roku w Grądach Woniecko, działając w krótkich odstępach czasu, w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, miał on kilkakrotnie doprowadzić małoletniego poniżej lat 15 Tomasza R. do poddania się innym czynnościom seksualnym oraz prezentował mu wykonanie innej czynności seksualnej. Nadto Adamowi S. przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa z art. 199 § 3 kk w zw. z art. 12 kk polegającego na doprowadzeniu małoletniego Tomasza R., do poddania się innym czynnościom seksualnym, za które udzielono korzyści majątkowej. Ponadto Adamowi s. przedstawiono zarzut rozpijania małoletniego, tj. przestępstwa z art. 208 kk.

Śledztwo prokuratury w tej sprawie trwa nadal. Tymczasem jak podaje Gazeta Wyborcza w piątek ofiara ówczesnego księdza została poinformowana przez księdza kanclerza Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej, iż ks. Adam S. „z własnej nieprzymuszonej woli” na ręce papieża Franciszka, za pośrednictwem Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie, złożył wolę odejścia ze stanu kapłańskiego i jego wola została uwzględniona. A co za tym idzie – Adam S. nie jest już duchownym.

Ksiądz kanclerz miał również poinformować, że nie będzie prowadzony dalej wobec ks. Adama S. proces karno-administracyjny zgodnie z kościelnym Kodeksem prawa kanonicznego, dlatego, że najwyższą karą byłoby wydalenie ks. Adama S. ze stanu kapłańskiego. 

zobacz: Gazeta Wyborcza Białystok - Pedofilia w Kościele. Były proboszcz z Grąd-Woniecka wydalony ze stanu duchownego


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę