Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 06 czerwca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony www.radio.bialystok.pl

Cmentarna kwesta

W dniu Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny na cmentarzach spotkamy kwestujących. Po raz 30. zbierać będą pieniądze na ratowanie zabytków cmentarnych kwestarze w Łomży. To najstarsza kwesta w województwie na, jeden z najstarszych, prawie 220-letni cmentarz.

- Pierwsza była w 1984 roku, ale były przerwy, także ta faktycznie jest 30.. Kalendarz zdecydował, właściwie nie my, że kwestujemy 3 dni - mówi organizator tej zbiórki Józef Babiel z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.

Uzbierane w 2018 r. ponad 52 tys. zł przeznaczono przede wszystkim na opłacenie zaległych rachunków za już wyremontowane zabytki, które nie mogły czekać na efekt zbiórki.

- Udało się jednak wygospodarować także pieniądze, żeby przywrócić świetność także kolejnym - tak, żeby odwiedzający zabytkową nekropolię widzieli efekt swojej ofiarności - mówi Józef Babiel.

 

Od kiedy odbywają się kwesty na łomżyńskiej nekropolii przy ul. Kopernika, uratowano dzięki zebranym podczas nich pieniądzom 275 zabytków. Obiektów - nagrobków, pomników, ogrodzeń i krzyży, które wymagają pomocy jest ok. pół tysiąca.

 

W tym czekająca na generalny remont 140-letnia brama główna.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę