BONA ze znakiem PDŻ pomaga poznać dobrą żywność
Dziesięć lat temu prezes Leszek Krzyżkowiak odebrał Nagrodę Ministra Rolnictwa „Poznaj Dobrą Żywność” z rąk szefa resortu Marka Sawickiego. Trzy lata temu wręczał mu ją Krzysztof Jurgiel, a w tym roku Zakłady Spożywcze BONA w Łomży są laureatem konkursu, którego gospodarzem na Międzynarodowych Targach Poznańskich Polagra Food 2019 był Jan Krzysztof Ardanowski. - Gala wręczenia certyfikatów PDŻ odbyła się w Sali Ziemi, największej sali widowiskowej MTP – opowiada Leszek Krzyżkowiak, prezes Zakładów Spożywczych BONA w Łomży. - Znak „Poznaj Dobrą Żywność” to uznanie dla całej załogi: potwierdza wysoką jakość produktów i zapewnia o tradycyjnym polskim smaku. Biało-czerwony emblemat PDŻ otrzymały trzy rodzaje majonezów i pięć musztard BONY.
- Nasze produkty, od początku istnienia nagrody, są oceniane przez trzy kapituły i mamy satysfakcję, że BONA radzi sobie bardzo dobrze, używając od dekady zaszczytnego i zasłużonego znaku PDŻ – cieszy się prezes Leszek Krzyżkowiak. Majonezy i musztardy Zakładów BONA zostały wyróżnione w swojej kategorii, tak jak w mlecznej liderzy rynku krajowego: Mlekovita Wysokie Mazowieckie i Mlekpol z Grajewa. Produkty do oceny komisji są brane prosto z półek sklepowych, ażeby producenci nie mogli dostarczyć specjalnie przygotowanych wyrobów. W tym roku najwyższe uznanie zdobyło osiem zdrowych produktów marki BONA z Łomży. Prestiżową nagrodę i prawo do używania znaku PDŻ na etykiecie dostały: majonezy w trzech smakach – delikatesowy, pikantny, lekki, i musztardy w pięciu smakach: kremska, sarepska, chrzanowa, stołowa, zbójnicka. - Zakłady Spożywcze BONA są doceniane w całej Polsce za wielką dbałość o jakość produktów, za produkcję bez sztucznych barwników oraz za tradycyjny smak – objaśnia prezes Krzyżkowiak znaczenie informacyjne i promocyjne znaku PDŻ. - Ta nagroda stanowi istotne podsumowanie 30-letniej obecności na rynku wyrobów z BONY.
Biało-czerwony znak PDŻ to gwarancja jakości
Wyroby BONY znają nie tylko konsumenci w kraju, ale i za granicą. Około 40 procent produkcji z Łomży jest eksportowanych, m.in., do Francji, Irlandii, Niemiec, Finlandii, Portugalii, Maroka, Nigerii, Arabii Saudyjskiej i USA. Łomżyńska firma produkuje majonezy, musztardy i sosy tak pod własnym logo, czyli nazwą BONA z koroną, jak i dla ogólnopolskich sieci handlowych, np., Stokrotka i Inter Marche. Nagroda to prawo umieszczenia biało-czerwonego znaku PDŻ na docenionych produktach BONY.
Na scenie Polagra Food 2019 reprezentantką sukcesu w branży była Ewa Czerwińska, dyrektor ds. technologii, jakości i rozwoju Zakładów Spożywczych BONA. Podczas gali rozdania w Poznaniu certyfikatów Poznaj Dobrą Żywność mogła poczuć dumę, że jest przedstawicielką firmy z tradycją i znaczącymi dokonaniami. - To uhonorowanie 30-letniej drogi BONY, jaką wybraliśmy w produkcji zdrowej, bezpiecznej dla konsumenta, pożywnej i smacznej żywności – mówi prezes. - Jako jedna z nielicznych firm w Polsce otrzymujemy certyfikaty od początku istnienia programu certyfikowania najlepszej żywności PDŻ przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Klienci mają potwierdzoną jakość, faktyczny względem opisu na opakowaniu skład i tradycyjny smak wyrobów. Potwierdzają to badania laboratoryjne, których wyniki są rekomendowane przez Kolegium Naukowe ds. jakości produktów żywnościowych - specjaliści z autorytetem, m.in., profesorowie SGGW w Warszawie, z zakresu przetwórstwa żywności, żywienia, medycyny, hodowli roślin i zwierząt, prawa i ekonomii.
Pracownicy „Bony” stali się autorami tego sukcesu
Zakłady Spożywcze Bona powstały w 1989 r. i produkują obecnie ponad 200 wyrobów, m.in., nagrodzone smaczne majonezy i musztardy ze znakiem PDŻ, sosy, takie jak: tatarski, czosnek niedźwiedzi i czosnkowy, do kebabów i hamburgerów itd., które będą zgłoszone do oceny w 2020 r. - Proces certyfikacji do znaku Poznaj Dobrą Żywność trwa około pół roku. Niezależni eksperci sprawdzają od chwili zgłoszenia wyrobu, m.in., dokumentację z sanepidu, wszelkie atesty i badania – tłumaczy prezes. - Chodzi o to, aby potwierdzić, że produkcja odbywa się zgodnie z normami unijnymi i polskimi, np. że wszystkie surowce są sprawdzone i nasze produkty nie zawierają szkodliwych konserwantów czy barwników. Certyfikaty jakości PDŻ dla majonezów i musztard BONY to sukces zespołu technologów i ludzi z działu produkcji. To zasługa pracowników, wiedzących, że w tej branży jakość jest bardzo ważna. Przestrzegają wymogów technologii i zasad higieny. Dbają o jakość i stali się autorami tego sukcesu.
Celem programu „Poznaj Dobrą Żywność” jest informacja o wysokiej jakości produktów żywnościowych z Unii Europejskiej. PDŻ otrzymują wyroby, spełniające kryteria jakości żywności. PDŻ pomaga konsumentom w wyborze, gdyż budzi zaufanie potwierdzeniem wysokiej i stabilnej jakości produktów. Do programu Poznaj Dobrą Żywność zgłoszenie producenta nie wymaga opłaty.
W tym roku znak PDŻ dostały 163 produkty 49 przedsiębiorców. Wręczający wyróżnienia minister Jan Ardanowski, któremu towarzyszył sekretarz stanu Szymon Giżyński, stwierdził, że „produkty z tym znakiem zasługują na to, aby je wyszukiwać na półkach sklepowych”. Znak PDŻ nie jest „na zawsze”. W Polsce wyróżnia 478 produktów 106 przedsiębiorstw sektora rolno-spożywczego. Na te wyroby mogli zwracać uwagę radcy handlowi kilkudziesięciu krajów od Chile po Chiny i Australię.
Mirosław R. Derewońko