Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 grudnia 2024 napisz DONOS@

BONA ze znakiem PDŻ pomaga poznać dobrą żywność

Główne zdjęcie
Nagrodzone produkty Bony na ekranie podczas Gali PDŻ

Dziesięć lat temu prezes Leszek Krzyżkowiak odebrał Nagrodę Ministra Rolnictwa „Poznaj Dobrą Żywność” z rąk szefa resortu Marka Sawickiego. Trzy lata temu wręczał mu ją Krzysztof Jurgiel, a w tym roku Zakłady Spożywcze BONA w Łomży są laureatem konkursu, którego gospodarzem na Międzynarodowych Targach Poznańskich Polagra Food 2019 był Jan Krzysztof Ardanowski. - Gala wręczenia certyfikatów PDŻ odbyła się w Sali Ziemi, największej sali widowiskowej MTP – opowiada Leszek Krzyżkowiak, prezes Zakładów Spożywczych BONA w Łomży. - Znak „Poznaj Dobrą Żywność” to uznanie dla całej załogi: potwierdza wysoką jakość produktów i zapewnia o tradycyjnym polskim smaku. Biało-czerwony emblemat PDŻ otrzymały trzy rodzaje majonezów i pięć musztard BONY.

Ewa Czerwińska z ZS Bona w Łomży (druga od lewej) z  liderami branży spożywczej na gali Poznaj Dobrą Żywność w Poznaniu. (fot. ministerstwo rolnictwa)
Ewa Czerwińska z ZS Bona w Łomży (druga od lewej) z liderami branży spożywczej na gali Poznaj Dobrą Żywność w Poznaniu. (fot. ministerstwo rolnictwa)

- Nasze produkty, od początku istnienia nagrody, są oceniane przez trzy kapituły i mamy satysfakcję, że BONA radzi sobie bardzo dobrze, używając od dekady zaszczytnego i zasłużonego znaku PDŻ – cieszy się prezes Leszek Krzyżkowiak. Majonezy i musztardy Zakładów BONA zostały wyróżnione w swojej kategorii, tak jak w  mlecznej liderzy rynku krajowego: Mlekovita Wysokie Mazowieckie i Mlekpol z Grajewa. Produkty do oceny komisji są brane prosto z półek sklepowych, ażeby producenci nie mogli dostarczyć specjalnie przygotowanych wyrobów. W tym roku najwyższe uznanie zdobyło osiem zdrowych produktów marki BONA z Łomży. Prestiżową nagrodę i prawo do używania znaku PDŻ na etykiecie dostały: majonezy w trzech smakach – delikatesowy, pikantny, lekki, i musztardy w pięciu smakach: kremska, sarepska, chrzanowa, stołowa, zbójnicka. - Zakłady Spożywcze BONA są doceniane w całej Polsce za wielką dbałość o jakość produktów, za produkcję bez sztucznych barwników oraz za tradycyjny smak – objaśnia prezes Krzyżkowiak znaczenie informacyjne i promocyjne znaku PDŻ. - Ta nagroda stanowi istotne podsumowanie 30-letniej obecności na rynku wyrobów z BONY.

Biało-czerwony znak PDŻ to gwarancja jakości
Wyroby BONY znają nie tylko konsumenci w kraju, ale i za granicą. Około 40 procent produkcji z Łomży jest eksportowanych, m.in., do Francji, Irlandii, Niemiec, Finlandii, Portugalii, Maroka, Nigerii, Arabii Saudyjskiej i USA. Łomżyńska firma produkuje majonezy, musztardy i sosy tak pod własnym logo, czyli nazwą BONA z koroną, jak i dla ogólnopolskich sieci handlowych, np., Stokrotka i Inter Marche. Nagroda to prawo umieszczenia biało-czerwonego znaku PDŻ na docenionych produktach BONY.

Na scenie Polagra Food 2019 reprezentantką sukcesu w branży była Ewa Czerwińska, dyrektor ds. technologii, jakości i rozwoju Zakładów Spożywczych BONA. Podczas gali rozdania w Poznaniu certyfikatów Poznaj Dobrą Żywność mogła poczuć dumę, że jest przedstawicielką firmy z tradycją i znaczącymi dokonaniami. - To uhonorowanie 30-letniej drogi BONY, jaką wybraliśmy w produkcji zdrowej, bezpiecznej dla konsumenta, pożywnej i smacznej żywności – mówi prezes. - Jako jedna z nielicznych firm w Polsce otrzymujemy certyfikaty od początku istnienia programu certyfikowania najlepszej żywności PDŻ przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Klienci mają potwierdzoną jakość, faktyczny względem opisu na opakowaniu skład i tradycyjny smak wyrobów. Potwierdzają to badania laboratoryjne, których wyniki są rekomendowane przez Kolegium Naukowe ds. jakości produktów żywnościowych - specjaliści z autorytetem, m.in., profesorowie SGGW w Warszawie, z zakresu przetwórstwa żywności, żywienia, medycyny, hodowli roślin i zwierząt, prawa i ekonomii.

Pracownicy „Bony” stali się autorami tego sukcesu
Zakłady Spożywcze Bona powstały w 1989 r. i produkują obecnie ponad 200 wyrobów, m.in., nagrodzone smaczne majonezy i musztardy ze znakiem PDŻ, sosy, takie jak: tatarski, czosnek niedźwiedzi i czosnkowy, do kebabów i hamburgerów itd., które będą zgłoszone do oceny w 2020 r. - Proces certyfikacji do znaku Poznaj Dobrą Żywność trwa około pół roku. Niezależni eksperci sprawdzają od chwili zgłoszenia wyrobu, m.in., dokumentację z sanepidu, wszelkie atesty i badania – tłumaczy prezes. - Chodzi o to, aby potwierdzić, że produkcja odbywa się zgodnie z normami unijnymi i polskimi, np. że wszystkie surowce są sprawdzone i nasze produkty nie zawierają szkodliwych konserwantów czy barwników. Certyfikaty jakości PDŻ dla majonezów i musztard BONY to sukces zespołu technologów i ludzi z działu produkcji. To zasługa pracowników, wiedzących, że w tej branży jakość jest bardzo ważna. Przestrzegają wymogów technologii i zasad higieny. Dbają o jakość i stali się autorami tego sukcesu.

Celem programu „Poznaj Dobrą Żywność” jest informacja o wysokiej jakości produktów żywnościowych z Unii Europejskiej. PDŻ otrzymują wyroby, spełniające kryteria jakości żywności. PDŻ pomaga konsumentom w wyborze, gdyż budzi zaufanie potwierdzeniem wysokiej i stabilnej jakości produktów. Do programu Poznaj Dobrą Żywność zgłoszenie producenta nie wymaga opłaty.
W tym roku znak PDŻ dostały 163 produkty 49 przedsiębiorców. Wręczający wyróżnienia  minister Jan Ardanowski, któremu towarzyszył sekretarz stanu Szymon Giżyński, stwierdził, że „produkty z tym znakiem zasługują na to, aby je wyszukiwać na półkach sklepowych”. Znak PDŻ nie jest „na zawsze”. W Polsce wyróżnia 478 produktów 106 przedsiębiorstw sektora rolno-spożywczego. Na te wyroby mogli zwracać uwagę radcy handlowi kilkudziesięciu krajów od Chile po Chiny i Australię.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę