Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Śledztwo w sprawie internowań

Główne zdjęcie
gen. Wojciech Jaruzelski
w TV ogłasza wprowadzenie stanu wojennego

Białostocki Instytut Pamięci Narodowej wszczął w piątek śledztwo w sprawie bezprawnego internowania kilkudziesięciu działaczy białostockiej "Solidarności" między 12 a 16 grudnia 1981 roku. Szef pionu śledczego IPN Dariusz Olszewski nie wyklucza, iż śledztwo zostanie rozszerzone o internowanych działaczy "S" z terenów dawnego województwa łomżyńskiego i części suwalskiego – podała Gazeta Wyborcza.

Zawiadomienie o przestępstwie w lipcu br. złożył Klub Więzionych, Internowanych, Represjonowanych w Białymstoku. Jego przewodniczący Krzysztof Wasilewski stwierdził, że członkowie organizacji chcieliby skazania ówczesnych szefów komend wojewódzkich milicji i SB.
IPN wszczął śledztwo ponieważ decyzje o internowaniu wydano „na podstawie art. 42 nieobowiązującego w tym czasie dekretu o stanie wojennym, co było wyrazem represji wobec przeciwników politycznych ustroju komunistycznego”.

Jak podkreśla historyk IPN dr Krzysztof Sychowicz pierwsze osoby w regionie były internowane nawet przed 13 grudnia 1981 roku. Tuż przez północą z 12 na 13 grudnia został zatrzymany Jerzy Łowiec z Białostockich Zakładów Graficznych, a zaledwie kilkadziesiąt minut po godzinie 24.00 Bronisław Chełstowski szef Solidarności w Grajewie. Tylko tej nocy internowano w regionie 103 osoby w tym z Łomży m.in. Teresę Steckiewicz, Mariana Moczulskiego i Henryka Tomaszewskiego.

Do najważniejszych osób podejmujących decyzje w stanie wojennym w dawnym woj. łomżyńskim zalicza się ówczesnych: szefa wojewódzkiej komórki SB płk. Jerzego Panasewicza, komendanta wojewódzkiego MO w Łomży płk. Stefana Sokołowskiego i wojewodę łomżyńskiego Jerzego Zientarę.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę