Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Szczęśliwa siódemka przedsięwzięć z BO 2020

Tylko siedem inwestycji, spośród 22 zgłoszonych przez mieszkańców Łomży z Centrum, Łomżycy i Osiedla Południe, zakwalifikował do realizacji Zespół Koordynujący Budżet Obywatelski na rok 2020. Łącznie na przedsięwzięcia łomżynianek i łomżyniaków miasto wyda przynajmniej 2 miliony złotych, w tym 100 tysięcy złotych na dwa zadania z Młodzieżowego BO. Jednakże radni mogą i tę kwotę dowolnie podwyższyć w projekcie budżetu Łomży na rok 2020, by propozycji mieszkańców zrealizować jak najwięcej. Na każdy z sektorów miasta: C, Ł i OP przypada po 475 tysięcy złotych, bo 475 000 zł to rezerwa, by dołożyć w razie wyższych wydatków lub sfinansować kolejne zadania.

Strefa Centrum prawdopodobnie doczeka się realizacji trzech inwestycji. Przy-Stań to nazwa altany przy moście Hubala za 70 tys. zł, której budowę poparło 2808 osób. Przy ulicy Polowej 51 B i ul. Marii Skłodowskiej - Curie na modernizację i wyposażenie placu zabaw z monitoringiem osiedla jest 220 tys. zł (2499 głosów). Farna, centralna starówki, brukowana przed kilkunastu laty kocimi łbami, na których elegantki łamią obcasy i skręcają kostki u nóg, zasłużyła na bezpieczny deptak za 220 000 złotych (1063 głosy). - Jestem szczęśliwa, że nasza uliczka zyskała przychylność zespołu i poparcie mieszkańców Łomży – cieszyła się Jadwiga Serafin, energiczna inicjatorka i właścicielka eleganckiej Restauracji Na Farnej. - Skończą się kłopoty niepełnosprawnych, upadki i pokaleczone kolana dzieci, nie będzie złamań rąk ani nóg, ani połamanych obcasów – śmieje się społeczniczka.   

Łomżyca przyklaśnie zapewne pomysłowi, którego propagatorką była Katarzyna Jarocka. Projekt pod nazwą „Bezpieczne osiedle Bawełna” za 220 tys zł. ma na celu budowę miejsc parkingowych oraz wymianę nawierzchni drogi dojazdowej do bloku przy ul. Woj. Polskiego 161 B. Drugi cel to monitoring miejski ulicy Wojska Polskiego 161A, 161B, 161C, 161D oraz ulicy Studenckiej.  Na tę propozycję zagłosowało 2934 mieszkanek i mieszkańców Łomży. Druga propozycja dla Łomżycy za 220 tys. zł to wyposażenie minibulwarów nad Łomżyczką, miejsca rekreacji i wypoczynku, oraz przedłużenie w stronę ul. Wojska Polskiego, w rejonie ulic Sosnowej i Modrzewiowej (901głosów).

Kasztelańska z chodnikami i parkingami ma szansę na remont za 220 tysięcy zł (1392 głosy). Drugi pomysł do BO 2020 z Osiedla Południe również może kosztować 220 tys. zł. Zespół koordynujący zaaprobował remont ciągu komunikacyjnego z parkingami przy ulicy Słowackiego w stronę ulicy Spółdzielczej (1313 głosów). Warunkiem kwalifikowania projektów było, aby pieniądze z BO 2020 wydawać na przedsięwzięcia infrastrukturalne (wyjątek zrobiono dla MBO) na działkach miejskich, tak by nie kolidowały z prowadzonymi tam lub mającymi być prowadzonymi inwestycjami miasta. 

Młodzieżowy Budżet Obywatelski ma charakter sportowo–kulturalny. Na młodzieżowy weekend kultury młodzież dostanie aż 50 000 zł. Ma to wystarczyć, m.in., na wieczorek poetycki w starym parku, konkurs filmów krótkometrażowych oraz przegląd młodzieżowych zespołów (1572 głosy). Drugi pomysł to zachęta dla tubylców, by na stadionie miejskim okazało się, że „Łomża biega od przedszkola do juniora”. Jak opisuje imprezę inicjator, „impreza polega na zorganizowaniu biegu dla dzieci na krótkich dystansach, około 20 m przedszkolaki i ok. 200 m juniorzy”. Szacujemy, że o wiele dłuższe biegi potrafią taniej zorganizować kluby sportowe czy MOSiR, ale dorośli z Zespołu Koordynującego pod przewodnictwem wiceprezydenta Łomży Andrzeja Garlickiego postanowili przeznaczyć na rekreację „tylko”... 50 000 zł. Autor projektu zebrał na pomysł 2585 głosów. Koszt faktyczny pobiegania jednorazowo lub w cyklu  będzie zależeć od skali imprezy i liczby biegaczy.

 

Mirosław R. Derewońko

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę