Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 04 grudnia 2023 napisz DONOS@

Komisja ds. strat suszowych

Główne zdjęcie
Fot. archiwum

W poniedziałek zaczyna pracować w terenie powołana przez wojewodę podlaskiego Komisja ds. szacowania strat na obszarach dotkniętych suszą w gminie Łomża. Pierwszą miejscowością, którą odwiedzi będzie Lutostań. Stanem zagrożenia suszą objęte zostały dla kategorii gleby I - gleba bardzo podatna na suszą (piaski) oraz w przypadku krzewów owocowych dla kategorii gleby II - gleba podatna na suszę.

Zgodnie z raportem IUNG w Puławach z dnia 23 lipca 2019 r. stwierdzono na terenie województwa podlaskiego, w tym Gminy Łomża, stan zagrożenia suszą rolniczą. Zjawisko suszy jest monitorowane za pośrednictwem Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej prowadzonej przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, w którym podawane są informacje o klimatycznym bilansie wodnym w okresach sześciodekadowych.
Ustalenia IUNG-PIB w sprawie wskaźników klimatycznego bilansu wodnego dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb dostępne są na stronie internetowej  http://www.susza.iung.pulawy.pl Komunikaty te stanowią podstawę do potwierdzenia zagrożenia suszą dla danego regionu.
 
Klęską suszy na terenie gminy Łomża zostały objęte następujące uprawy: zboża jare, kukurydza na ziarno, kukurydza na kiszonkę, krzewy owocowe, rośliny strączkowe.
 
Na wniosek władz gminy Wojewoda Podlaskiego Komisji ds. szacowania strat szusowych. Będzie ona pracowała w terenie od 5 do 14 sierpnia 2019 r. Spotkanie z rolnikami zainteresowanymi spisaniem protokołu strat odbędzie się od godz. 9.00 w następujących miejscowościach:
5 sierpnia 2019 r. – Lutostań – szkoła 
6 sierpnia 2019 r. – Puchały – świetlica 
7 sierpnia 2019 r. – Stare Modzele – remiza 
8 sierpnia 2019 r. – Pniewo – świetlica wiejska 
9 sierpnia 2019 r. – Siemień Nadrzeczny – remiza
12 sierpnia 2019 r. – Sierzputy Młode – świetlica wiejska 
12 sierpnia 2019 r. – Chojny Młode – świetlica wiejska – od godziny 12.00
13 sierpnia 2019 r. - Nowe Kupiski – świetlica wiejska
14 sierpnia 2019 r. – Boguszyce – świetlica wiejska
 
Urzędnicy Gminy Łomża podkreślają, że Komisja szacuje jedynie uprawy w okresie wegetacji i uprawy nieskoszone.
 
W celu ułatwienia prac proszę o przygotowanie dokładnej informacji dotyczącej: nazwy i obszaru uprawy (zgodnie z wnioskiem złożonym do biura powiatowego ARiMR), gatunku i liczby zwierząt, kserokopii umów dzierżawy, numery działek i obrębów na których powstała szkoda.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę