Komisja ds. strat suszowych
W poniedziałek zaczyna pracować w terenie powołana przez wojewodę podlaskiego Komisja ds. szacowania strat na obszarach dotkniętych suszą w gminie Łomża. Pierwszą miejscowością, którą odwiedzi będzie Lutostań. Stanem zagrożenia suszą objęte zostały dla kategorii gleby I - gleba bardzo podatna na suszą (piaski) oraz w przypadku krzewów owocowych dla kategorii gleby II - gleba podatna na suszę.
Zgodnie z raportem IUNG w Puławach z dnia 23 lipca 2019 r. stwierdzono na terenie województwa podlaskiego, w tym Gminy Łomża, stan zagrożenia suszą rolniczą. Zjawisko suszy jest monitorowane za pośrednictwem Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej prowadzonej przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, w którym podawane są informacje o klimatycznym bilansie wodnym w okresach sześciodekadowych.
Ustalenia IUNG-PIB w sprawie wskaźników klimatycznego bilansu wodnego dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb dostępne są na stronie internetowej http://www.susza.iung.pulawy.pl Komunikaty te stanowią podstawę do potwierdzenia zagrożenia suszą dla danego regionu.
Klęską suszy na terenie gminy Łomża zostały objęte następujące uprawy: zboża jare, kukurydza na ziarno, kukurydza na kiszonkę, krzewy owocowe, rośliny strączkowe.
Na wniosek władz gminy Wojewoda Podlaskiego Komisji ds. szacowania strat szusowych. Będzie ona pracowała w terenie od 5 do 14 sierpnia 2019 r. Spotkanie z rolnikami zainteresowanymi spisaniem protokołu strat odbędzie się od godz. 9.00 w następujących miejscowościach:
5 sierpnia 2019 r. – Lutostań – szkoła
6 sierpnia 2019 r. – Puchały – świetlica
7 sierpnia 2019 r. – Stare Modzele – remiza
8 sierpnia 2019 r. – Pniewo – świetlica wiejska
9 sierpnia 2019 r. – Siemień Nadrzeczny – remiza
12 sierpnia 2019 r. – Sierzputy Młode – świetlica wiejska
12 sierpnia 2019 r. – Chojny Młode – świetlica wiejska – od godziny 12.00
13 sierpnia 2019 r. - Nowe Kupiski – świetlica wiejska
14 sierpnia 2019 r. – Boguszyce – świetlica wiejska
Urzędnicy Gminy Łomża podkreślają, że Komisja szacuje jedynie uprawy w okresie wegetacji i uprawy nieskoszone.
W celu ułatwienia prac proszę o przygotowanie dokładnej informacji dotyczącej: nazwy i obszaru uprawy (zgodnie z wnioskiem złożonym do biura powiatowego ARiMR), gatunku i liczby zwierząt, kserokopii umów dzierżawy, numery działek i obrębów na których powstała szkoda.