Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Łomżanie w 29. Biegu Powstania Warszawskiego

Główne zdjęcie
Jerzy Gieraga

Troje lekkoatletów LŁKS Prefbet Śniadowo – Łomża zdobyło najwyższe miejsca w stolicy podczas 29. Biegu Powstania Warszawskiego, oddając w ten sposób hołd bohaterom Sierpnia 1944. Trasę 5 km ulicami Warszawy najszybciej pokonała 36-letnia Ewa Jagielska z Wyszkowa w czasie 16 minut 52 sekundy. Młodszy kolega klubowy Emil Dobrowolski z Chotomowa również najprędzej pobiegł dwa razy dłuższy dystans - 33-latek wygrał z czasem 31 minut 45 sekund, zaś kolejny zawodnik „Prefbetu” Maciej Badurek wbiegł drugi, pokonując trasę uliczną w 32 min. 40 s. W tym roku w Biegu Powstania Warszawskiego wzięła udział rekordowa liczba niemal 12 tysięcy uczestników. Wśród nich było około 20 biegaczek i biegaczy z Łomży, a wśród nich 69-letni Jerzy Gieraga.

Start dla obu dystansów: 5 km i 10 km zaczynał się na ulicy Bonifraterskiej, prowadząc dalej do ul. Miodowej, Krakowskim Przedmieściem i Karową. Biegacze 5-tki skręcali nad Wisłą w Wybrzeże Kościuszkowskie, po czym na Wybrzeżu Gdańskim w pobliżu Pomnika Pracy Nauczycieli wracali w kierunku mety na ul. Konwiktorskiej. Z kolei biegacze trasy 10 km skręcali z Karowej w Dobrą i po przemierzeniu, m.in., Czerniakowskiej i Wilanowskiej również kończyli  na ul. Konwiktorskiej. Bieg Powstania Warszawskiego miał szczególną, nocną aurę. Zaczął się o wpół do 9. wieczorem z kilku stref startowych dla każdego dystansu. Przed startem biegaczy do boju tradycyjnie zagrzewał prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski.
- Bardzo wzruszający był hymn Polski, który przed biegiem głośno odśpiewali wszyscy biegacze -   12 tysięcy ludzi. Jak popatrzyłem wkoło mnie byli sami młodzi ludzie – opowiada Jerzy Gieraga (69 lat) z Łomży, który startował w grupie 60+. Takich biegaczy były około 150. Gieraga zaczął  biegać gdy miał 63 lata. Mówi, że wcześniej jako urzędnik co roku musiał korzystać z pomocy rehabilitantów, ale teraz nie musi. - Jak człowiek biega, to uwalniają się endorfiny szczęścia – mówi biegacz, który w ostatnich latach zdobył trzykrotnie Koronę Półmaratonów Polski, a teraz zdobywa drugą już Koronę Maratonów Polski. - Biegam sam dla siebie. Zaczynam treningi wczesna wiosną od 5 km, później jest 7 – 8 km wokół osiedla Perspektywa, a w weekendy biegnę od Lasku Jednaczewskiego do Nowogrodu i z powrotem. 
Jerzy Gieraga w Biegu Powstania Warszawskiego startował po raz trzeci. Tym razem  dystans 10 km pokonał w czasie 58 minut i 30 sekund. - Jak na mniej to dobry czas – mówi ciesząc się, że bieg wygrali zawodnicy reprezentujący łomżyński klub Prefbet Śniadowo.    

Mistrzowie LŁKS Prefbet Śniadowo – Łomża
Bezkonkurencyjny był Emil Dobrowolski, który wygrał bieg na 10 km z czasem 31.45.
- Emil Dobrowolski to czołowy biegacz na 10 km w Polsce, z naszym klubem związany od ponad 8 lat – komentuje trener Andrzej Korytkowski, założyciel i prezes LŁKS Prefbet Śniadowo – Łomża. - Emil jest spokojny, zdyscyplinowany, świadomy tego, co robi na treningu i na trasie biegowej, i co może osiągnąć. Emil ma rekord życiowy lepszy o prawie dwie minuty w biegu ulicznym na 10 km – 29 min 52 s. Z kolei rekord życiowy na bieżni w biegu na 10 tys. m Emil zdobył w Łomży przed rokiem na Mistrzostwach Polski – 30 minut 28 sek. 12 setnych. Oprócz tego, Emil z powodzeniem biega w maratonach: dystans 42 km 195 m. Jego najlepszy wynik w maratonie to 2 godz. 13 minut 50 sek., który osiągnął na Warsaw Orlen Marathon w 2015 roku. Podziwiamy Emila, ponieważ na Mistrzostwach Polski zajmował często miejsca 4. i 5., co nie przeszkodziło mu zdobyć 14 medali, w tym złote. W tym roku w biegach przełajowych na 10 km Emil zdobył srebrny medal w Olszynie, w województwie dolnośląskim, zaś z drużyną „Prefbetu” - złoto. Ma ambicję i jest w dobrej formie.
Podobnie wysoko trener Andrzej Korytkowski ocenia sukces 31-letniego Maciejka Badurka, który z czasem 32 minuty 40 sekund zdobył drugie miejsce w 29. BPW, organizowanym przez Stołeczne Centrum Sportu. Tym większa satysfakcja, że biegający długie dystanse Maciej Badurek w barwach LŁKS Prefbet Śniadowo – Łomża występuje piąty rok. Z kolei Ewa Jagielska zaczęła w barwach „Prefbetu” biegać dopiero w tym roku. 36-letnia triumfatorka wśród ponad 2 200 kobiet oraz 15. na liście w rywalizacji open z mężczyznami w 29. BPW ma w dorobku inne sukcesy, m.in., tegoroczne srebro w przełajach na 4 km i zasłużone złoto drużynowe z „Prefbetem” na Mistrzostwach Polski w Olszynie. Ewa Jagielska jest ponadto tegoroczną brązową medalistką w biegu ulicznym na 5 km.

Mirosław R. Derewońko

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę