ŁFS zmiany i plany
Dariusz Budrowski nowym dyrektorem biura, Edyta Zawojska nową zastępca dyrektora biura. Wybrany w ubiegłym tygodniu zarząd Łomżyńskiego Forum Samorządowego, na którego czele stoi Lech Szabłowski, starosta łomżyński zebrał się na pierwszym posiedzeniu. Na początek zajął się reorganizacją biura, którego pracami dotychczas kierowała Anna Mierzejewska.
ŁFS to stowarzyszenie powołane w 2015 roku przez 19 samorządów z terenu dawnego województwa łomżyńskiego. Wybory nowego zarząd odbyły się w ubiegłym tygodniu i z opóźnieniem - wynikały z ubiegłorocznymi wyborami w samorządach. Na prezesa nowego 9-osobowego zarząd ŁOF delegaci z poszczególnych samorządów wybrali Lecha Szabłowskiego, starostę łomżyńskiego. Na stanowisku zastąpił Agnieszkę Muzyk, która kierowała stowarzyszeniem samorządów od początku powstania w 2015 roku. Jej blisksą współpracowniczką była Anna Mierzejewska, była naczelnik ratuszowego wydziału rozwoju i funduszy zewnętrznych, która do tej pory była także dyrektorem biura ŁFS. Teraz już nim nie jest. - Znamy dobrze jej umiejętności i potencjał – mówił prezes ŁFS Lech Szabłowski, wyrażając nadzieję, że pani Mierzejewska nadal będzie współpracowała z ŁFS przy realizacji projektów.
Nowym dyrektorem biura został Dariusz Budrowski związany etatowo z łomżyńskim ratuszem, a zastępcą dyrektora Edyta Zawojska pracownica starostwa powiatowego.
Bony szkoleniowe, profilaktyka zdrowia i turystyka
Poza reorganizacja biura ŁFS zarząd zajął się wytyczeniem planów na przyszłość. Te dotyczące najbliższej przyszłości wiążą się ze zgodą na złożenie przez stowarzyszenie dwóch projektów do konkursów na środki unijne. Jak tłumaczył Lech Szabłowski pierwszy ma dotyczyć drugiej edycji „bonów szkoleniowych” dla mieszkańców regionu, a drugi to projekt dotyczy profilaktyki zdrowia dla dzieci i młodzieży, u których wykryto wady postawy. Z planów na dalszą przyszłość ma być projekt turystyczny, który miałby objąć gminy całego dorzecza Narwi.
- Od zalewu Siemianówka i granicy z Białorusią do Łomży, a może i dalej do Ostrołęki – mówił Józef Zajkowski, członek zarządu ŁFS, ale także wójt gminy Sokoły w powiecie wysokomazowieckim i prezes Stowarzyszenia Gmin Górnej Narwi. Podkreślał, że meandrująca Narew nazywana jest „amazonią Europy”, a koncepcja zakłada wykorzystanie turystycznego potencjały rzeki i potencjału gmin, przez które przepływa.
Prezes ŁFS Lech Szabłowski jako zamierzenia wskazuje także przekonanie samorządów z dawnego województwa łomżyńskiego, które do ŁFS nie należą, aby zechciały wstąpić do stowarzyszenia. Jak mówił zwiększy to jego znaczenie, ale także ułatwi realizację projektów, które obejmują mieszkańców także tych samorządów.