Więcej alkoholu na... miesiąc trzeźwości
Sierpień w Polsce Kościów tradycyjnie ogłasza miesiącem trzeźwości, zachęcając wiernych do całkowitej abstynencji od alkoholu. W Łomży w tym roku wraz z początkiem sierpnia zaczną obowiązywać przepisy zwiększające liczbę sklepów z wódką i umożliwiające sprzedaż alkoholu bliżej m.in. kościołów. W piątek w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego zostały opublikowane uchwalone dwa dni wcześniej przez radnych Łomży przepisy liberalizujące handel alkoholem. Wchodzą one w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, czyli licząc od dziś.
Przypomnijmy w środę Rada Miejska Łomży, większością 11 „za” przy 10 „przeciw” i 1 głosie wstrzymującym, przyjęła dwie uchwały zwiększając liczbę koncesji na handel mocnymi alkoholami i zliberalizowała zasady sprzedaży tych napojów w całym mieście.
Przyjęte zapisy oznaczają zwiększenie o 25 sztuk - z 50 na 75 - maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych powyżej 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa) oraz o 25 sztuk - z 50 na 75 - maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż alkoholi najmocniejszych powyżej 18% alkoholu.
Zmiany zakładają także zmniejszenie określonej prawem odległości sklepów, ale także pubów czy barów do szkół, kościołów i innych „obiektów chronionych” z 90 metrów do 50 metrów.
Kolejna zmiana to ograniczenie listy tzw. „obiektów chronionych”. Radni wykreślili z niej: Teatr Lalki i Aktora, placówki oświatowo - wychowawcze oraz opiekuńcze, plażę miejską i obiekty sportowe w czasie trwania imprez sportowych.
Zgodnie z nowa treścią uchwały: „Pod pojęciem obiektu chronionego należy rozumieć następujące obiekty: uczelnie, żłobki, przedszkola, szkoły, domy studenckie, internaty, bursy, obiekty kultu religijnego, cmentarze publiczne, placówki udzielające świadczeń zdrowotnych stacjonarnie i całodobowo, zakłady pomocy społecznej i dworzec autobusowy.”
Za wprowadzeniem zmian liberalizujących handel alkoholem w Łomży byli radni: Maciej Borysewicz, Witold Chludziński, Ireneusz Cieślik, Hanka Gałązka, Andrzej Grzymała, Alicja Konopka, Artur Nadolny, Stanisław Oszkinis, Piotr Serdyński, Mariusz Tarka i Andrzej Wojtkowski.
Przeciwko zmianom głosowali: Agnieszka Białobrzewska, Dariusz Domasiewicz, Marek Dworakowski, Wiesław Grzymała, Marianna Jóskowiak, Tadeusz Kowalewski, Zofia Kurkowska, Jan Olszewski, Andrzej Podsiadło, Zbigniew Prosiński.
Od głosu wstrzymał się radny Wojciech Michalak, a radnej Edyta Śledziewskiej nie było na sali w trakcie głosowania.