Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Gigantyczna podwyżka podatku śmieciowego przegłosowana

Po latach zwracania uwagi władze miasta dojrzały i wreszcie deklarują wolę zajęcia się wypracowaniem bardziej sprawiedliwego rozdziału pomiędzy mieszkańców kosztów polityki śmieciowej. Nim jednak ma to nastąpić mieszkańcy Łomży za śmieci zapłacą bardzo dużo. Podczas środowej sesji uchwalono nowe stawki podatku śmieciowego. Od września do końca roku opłata w przypadku segregacji śmieci wyniesie w domkach jednorodzinnych 60 zł, a w blokach 38 zł miesięcznie, czyli będzie o prawie 60% wyższa niż dotychczas. Jeszcze większa podwyżka dotknie gospodarstwa jednoosobowe - cena w domkach wzrośnie o 65%, a w blokach aż o 94%. Podwyżka, dla tych, którzy śmieci nie sortują wyniesie 80%. Jeśli do końca roku nie zostanie wypracowany nowy system rozliczania podatku śmieciowego od stycznia opłaty w Łomży mają spaść od 3 do nawet 10 zł miesięcznie.

Jan Perkowski prezes ZGO - miejskiej spółki śmieciowej
Jan Perkowski prezes ZGO - miejskiej spółki śmieciowej
Podczas środowej sesji Rady Miasta nie było prezydenta Mariusza Chrzanowskiego
Podczas środowej sesji Rady Miasta nie było prezydenta Mariusza Chrzanowskiego

W grudniu ubiegłego roku prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski sam (jednoosobowo) zdecydował o podniesieniu m.in. o 40% opłaty za najpopularniejsze komunalne odpady zmieszane (kod 200301), przywożone na miejskie wysypisko śmieci w Czartorii koło Miastkowa. Podwyżka opłat „na bramie” w Czartorii, weszła w życie od 1 marca, windując koszty gospodarki śmieciowej w mieście Łomży, ale także we wszystkich 18 okolicznych gminach, dla których zakład w Czartorii jest Regionalną Instalacją Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Zgodnie z prawem koszty gospodarki śmieciowej mają być pokrywane z wpływów z tzw. podatku śmieciowego, czyli opłaty wnoszonej przez mieszkańców. Prezydent miasta dwukrotnie składał – najpierw w lutym później w kwietniu – wnioski do Rady Miasta o podwyżkę opłat proponując stawki wyższe, najpierw o nieco ponad 20%, a później o ok. 25%, ale były ona odrzucane. 

Teraz tłumacząc radnym konieczność podjęcia uchwały podnoszącej opłaty w dużo większym stopniu, aby pokryć powstałą już „dziurę w budżecie” – przedstawiono dwa możliwe warianty. Pierwszy (A) zakładał podwyżkę o ok. 40%, drugi (B) dużo wyższą podwyżkę od ok. 60% do niemal 100%  od września do grudnia tego roku i obniżenie nieco opłat od stycznia 2020 roku. 

Nim radni  przystąpili do dyskusji i głosowania tego drugiego wariantu, Komisja Gospodarski Komunalnej, wraz z opinią o prezydenckim projekcie, zaproponowała powołanie specjalnej komisji, która oprawiałaby zasady nowej polityki śmieciowej w mieście. Po raz pierwszy od bardzo dawna wszyscy zgadzali się co do tego, że jest to konieczne. Występujący na sesji prezes miejskiej spółki śmieciowej ZGO, głośno i wyraźnie powiedział, że obowiązujący w Łomży system opłat jest niesprawiedliwy. Pokrótce mówił także radnym o nowych rozwiązaniach prawnych, które procedowane są w parlamencie, coraz większych wymaganiach i większych problemach z zagospodarowaniem śmieci. To m.in. problem z obowiązkowym spalaniem ich części. Były one wywożone do spalarni w Białymstoku, ale kilka miesięcy temu odmówiła ona ich przyjęć. Wywożono je do Chełmna, płacąc znacznie drożeje niż w Białymstoku (450 zł zamiast 230 zł za tonę plus koszty transportu), ale także tam ich teraz nie chcą. 

Ostatecznie, po dłuższej dyskusji, przewodniczący Jan Olszewski poddał pod głosowanie wariant B – z dużo wyższą podwyżką podatku śmieciowego w tym roku i nieco niższą na przyszły rok. Za jej przyjęciem zagłosowało 13 radnych, a 8 było przeciw. 

W stosunku do poprzednich głosowania w sprawie podwyżek podatku śmieciowego inaczej - tym razem „za” - zagłosowali radni: Wiesław Grzymała i Mariusz Tarka.     

Oto nowe, przyjęte przez Radę Miejską stawki podatku śmieciowego w Łomży.  

Zabudowa jednorodzinna (domki)
Odpady niesegregowane: dotychczasowa cena 58 zł od września 2019 roku  będzie to 103 zł (wzrost o 78%), a od 1 stycznia 2020 roku 100 zł.

Odpady segregowane
- gospodarstwa składające się z 2 i więcej osób: dotychczasowa cena 39 zł, od września 60 zł (wzrost o 54%), od stycznia 2020 - 51 zł  
- gospodarstwa jednoosobowe: dotychczasowa cena 24 zł, od września 40 zł (65%), od 2020 roku – 30 zł

Zabudowa wielorodzinna (bloki) 
Odpady niesegregowane: dotychczasowa cena 35 zł, od  września do grudnia 63 zł (wzrost o 80%), a od 1 stycznia 2020 r. - 60 zł miesięcznie

Odpady segregowane
- gospodarstwa składające się z 2 i więcej osób: dotychczasowa cena 24 zł, od września 38 zł (wzrost 59%), od 2020 r. - 30 zł miesięcznie
- gospodarstwa jednoosobowe: dotychczasowa cena 15 zł, od września 29 zł (wzrost aż o 94%), a na 2020 roku – 20 zł miesięcznie.

Podczas sesji radni nie powołali postulowanego zespołu, który miałby opracować nowe, bardziej sprawiedliwe zasady opłat za śmieci w Łomży. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę