Woda z kranu śmierdzi chlorem, ale jest już bez bakterii
- W próbkach wody, które pobrano wczoraj z miejskiego wodociągu na Łomżyca, nie stwierdzono żadnych bakterii – informuje Julia Gulanowska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łomży. Takie wyniki badań muszą być jeszcze raz potwierdzone. Niemniej – jak wyjaśnia Gulanowska – oznacza to, że także mieszkańcy osiedla Łomżyca mogą wodę z kranu wykorzystywać do picia czy przygotowania pokarmów, przy czym sanepid zaleca jej przegotowanie. Ten zabieg ma na celu przede wszystkim usunięcie z wody zapachu i smaku chloru, którym jest ona dezynfekowana. Po godzinie 13. łomżyński sanepid opublikował komunikat w sprawie przydatności wody do spożycia na osiedlu Łomżyca.
Od tygodnia woda podawana do miejskiego wodociągu jest chlorowana. To środek dezynfekcyjny, który miał wybić groźne dla zdrowia ludzi bakterie coli. Te wykryto w miejskiej sieci wodociągowej najpierw przy ul. Polnej, ale później rozprzestrzeniała się na sieć w całej okolicy. Przez tydzień mieszkańcy tej części miasta wodę z kranu mogli używać wyłącznie do prac porządkowych i spłukiwania toalet.
W poniedziałek pracownicy sanepidu podawali, że jakość wody się poprawia. Z 8 pobranych próbek bakterie, ale w mniejszej liczbie niż poprzednio, stwierdzono w 3 próbkach. Pochodziły one z ujęć przy skrzyżowaniu ul. Fabrycznej z Żabią, ul Studenckiej i w okolicy kościoła św. Brunona przy ul. Wojska Polskiego. Wczoraj pobrano ponownie wodę do badań i dzisiejsze wyniki wskazują, że woda jest teraz bez żadnych bakterii. Julia Gulanowska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łomży tłumaczy, że to oznacza, iż także mieszkańcy osiedla Łomżyca mogą teraz wodę z kranu wykorzystywać do picia czy przygotowania pokarmów.
Woda śmierci chlorem
W całym mieście sanepid zaleca natomiast przegotowywanie wody przed spożyciem. Ten zabieg ma przede wszystkim doprowadzić do pozbycia się zapachu i smaku chloru, który woda jest dezynfekowana. Specjaliści podkreślają, że choć smak i zapach nie są przyjemne, ale chlor stosowany zgodnie z zasadami bezpieczeństwa nie stwarza zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Najwyższe dopuszczalne stężenie chloru w wodzie do spożycia wynosi 0,3 mg/l, a w wodzie z miejskiego wodociągu, według danych przekazanych do sanepidu przez MPWiK, to stężenie wynosi 0,1 mg/l.
Mimo poprawy jakości wody w kranach Łomży chlor w wodzie będzie wyczuwalny jeszcze co najmniej przez kilka dni.