Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 06 czerwca 2023 napisz DONOS@

Wakacje dzieci Bożych

Centrum Katolickie im. Jana Pawła II opanowało pięć dziecięcych gangów. Ananaski, Arbuzy, Friends, Lodożercy i Rekiny czują się tam tak dobrze, że chcą przychodzić jeszcze częściej i na dłużej, bo pięć godzin zajęć każdego dnia to dla nich zdecydowanie za mało. – Chodzę tu z koleżanką i jest bardzo fajnie – mówi 10-letnia Ala. – Mamy różne gry i zabawy, dużo rysujemy – robimy bardzo dużo ciekawych rzeczy i wcale się nie nudzimy, bo nie mamy na to czasu! W „Codziennych spotkaniach dzieci Bożych“ zorganizowanych przez parafię Krzyża Świętego uczestniczy około 50. dzieci. – Mamy już praktycznie komplet, ale i tak rodzice cały czas przychodzą i chcą zapisywać kolejne dzieci – mówi prowadząca zajęcia Magdalena Gosk. – Mamy tu bardzo dużo radości – dzieci z racji tego, że uczestniczą w zajęciach, a my, że pożytecznie spędzają czas!

Wakacyjne zajęcia dla dzieci to jedna z niezwykle pożytecznych inicjatyw Centrum Katolickiego przy parafii Krzyża Świętego. Ks. Andrzej Godlewski dostrzegał sytuację, że część dzieci nie wyjeżdża na wakacje wcale, bądź nudzi się w domu po powrocie z kolonii czy urlopowych wyjazdów z rodzicami. Dlatego rokrocznie od 19 lat organizuje zajęcia, zapewniające najmłodszym parafianom dobrą zabawę połączoną z edukcją, a rodzicom pewność, że ich dzieci nie spędzają całego dnia przez telewizorem czy komputerem. Tradycyjnie są to dwa lipcowe turnusy trwające po dwa tygodnie, w każdym uczestniczy około 50. dzieci. Spotykają się w Centrum Katolickim od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 15:00.,są podzielone na pięć grup i poza opieką osób dorosłych są też pod pieczą starszych koleżanek-animatorek.
– Kiedyś sama uczęszczałam na te zajęcia, a teraz już od kilku lat pomagam w ich prowadzeniu jako animatorka – mówi Nikola Chojnowska. – Nie jest to nic trudnego: to dla nas połącznie przyjemności z obowiązkiem, bo pomagając tutaj mamy świadomość, że robimy coś pożytecznego.
– Przyszłam tu namówiona przez koleżankę – dodaje Aleksandra Jakuć. – A ponieważ lubię zabawy z dziećmi, zajmować się nimi tak ogólnie, więc dobrze się tu czuję. Nie tylko ich pilnujemy, ale też rozmawiamy, wymyślamy im zabawy, przy czym sama też się świetnie bawię.
Dzieci podkreślają, że bawią się na zajęciach świetnie, a tych pięć godzin każdego dnia mija tak szybko, że nawet zdarza im się przez ten czas ani razu nie sięgnąć po telefon. 
– Podoba mi się jak wychodzimy na dwór i tańczymy, lubię też rysować – mówi 9-letni Antek. – Mamy też różne inne zabawy, gramy też w gry i oglądamy filmy – jest fajnie! – Bardzo lubię śpiewać i tańczyć, dlatego tak mi się tu podoba – dodaje 9-letnia Zuzia. – Pani też jest bardzo sympatyczna i fajne jest to, że bawiąc się zawsze się czegoś uczymy, ciągle robimy coś nowego. 
Program zajęć jest bowiem urozmaicony i ciekawy, dostosowany też do możliwości młodszych dzieci. Nie mogło też w nim zabraknąć codziennej katechezy i przypowieści religijnych zawartych w filmowych bajkach, za co odpowiada ksiądz wikariusz Grzegorz Chełstowski.
– Są to „Codzienne spotkania dzieci Bożych“, więc codziennie też modlimy się i dzieci bardzo chętnie w tym uczestniczą – podsumowuje Magdalena Gosk. – Przede wszystkim jest to swobodna zabawa bez szkolnych rygorów, bo patrzymy na to, żeby dzieci rzeczywiście tu odpoczywały i dobrze się bawiły, bo są przecież wakacje. Są więc zajęcia plastyczne i ruchowe, dużo śpiewamy, mamy różne gry i konkurencje, ale z taką zdrową rywalizacją, co jest bardzo ważne – zależy nam na sympatycznej atmosferze, żeby dzieci dobrze się z nami czuły, miło i pożytecznie spędzały czas. 

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę