Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Alkoholowe zmiany

Główne zdjęcie
Wniosek radnych o liberalizację uchwał alkoholowych w Łomży

„Grupa radnych” z klubu prezydenckiego i Platformy Obywatelskiej złożyła wniosek o zwiększenie o połowę z 50 do 75 liczby sklepów z winami i wódką mieście, oraz przybliżenie ich, ale także pubów czy barów do szkół, kościołów i innych „obiektów chronionych”. Chcą także, aby alkohol można było serwować np. przy plaży miejskiej, domu dziecka i na obiektach sportowych „w czasie trwania imprez sportowych”. Co ważne za takimi zmianami opowiedziała się nowa Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Jej przewodniczącym jest rodzony brat jednego z prezydenckich radnych, który podpisał się pod wnioskiem.

Opinia Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Opinia Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Projekt uchwały zakłada zwiększenie maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa) oraz powyżej 18% alkoholu. W obu przypadkach punktów ma być 75, zamiast obecnych 50. 

Kolejne zmiany dotyczą uchwały określającej zasady usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, oraz zasad ograniczania dostępności napojów alkoholowych w mieście. Generalnie chcą, aby punkty z alkoholem – sklepy, bary czy puby - mogłyby być lokowane bliżej tzw. „obiektów chronionych”. To m.in. przedszkola, szkoły, kościoły, cmentarze  czy szpital. Dziś, aby dostać koncesję  na handel alkoholem – także piwem - taki punkt musi znajdować się w odległości co najmniej 90 metrów od obiektu chronionego, a po wnioskowanej zmianie byłoby to 50 metrów. Wyjątkiem od tej zasady jest Starówka, gdzie ta odległość kilka lat temu została zmniejszona do 30 metrów i tak miałoby być nadal.
Wśród proponowanych zmian jest też zmniejszenie listy tzw. „obiektów chronionych”. Z niej proponujący zmiany radni chcą usunąć np. Teatr Lalki i Aktora, ale także plażę miejską, dom dziecka i wszystkie obiekty sportowe „w czasie trwania imprez sportowych”.
To oznaczałoby, że pub z piwem mógłby zostać otwarty przy plaży miejskiej, na której w tym roku za sprawą władz miasta i tak nie ma już ratowników, a wódka czy drinki mogłyby być legalnie, a nie skrycie, serwowane podczas różnego rodzaju gal sportowych.  
Radni przekonują, że „celem uchwały jest zatem realizacja ogólnej zasady wolności i konkurencyjności prowadzenia działalności gospodarczej”. 
- W ocenie wnioskujących zwiększenie punktów sprzedaży napojów alkoholowych nie będzie stało w sprzeczności z zapisami ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – czytamy w dokumencie.
Radni przekonują też, że większa ilość punktów sprzedaży napojów alkoholowych ma  przyczynić się „do wzrostu zdrowej konkurencji i na rynku pozostaną tylko te podmioty, które konkurencję rynkową wytrzymają”. 

Opublikowany teraz wniosek radnych, z projektami zmian uchwał alkoholowych, ma datę z pierwszych dni  kwietnia, ale formalnie do Rady Miejskiej wpłynął pod koniec kwietnia.  W sprawie „zasięgnięto” już opinii m.in. Rad Osiedli i Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Ta Komisja przez lata nie godziła się na różne propozycje liberalizacji przepisów miejskich w tym zakresie. Kilka miesięcy temu  prezydent Mariusz Chrzanowski powołał nową Komisję zwiększając jej liczbę i wprowadzając zaufanych ludzi. (zobacz: Do Rady Miejskiej z list prezydenckich się nie dostali, ale prezydent powołał ich do MKRPA). Teraz okazuje się, że nowa MKRPA jest za zliberalizowaniem panujących w mieście zasad sprzedaży alkoholu. Warto dodać, że przewodniczący tej Komisji jest teraz Robert Grzymała, rodzony brat Andrzeja Grzymały jednego z radnych podpisanych pod projektem zmian. Robert Grzymała podpisał się także pod pozytywną opinią w sprawie liberalizacji przepisów alkoholowych jako przewodniczący Rady Osiedla nr 15. 

Prawdopodobnie wniosek o zmianę uchwał alkoholowych w Łomży trafi pod obrady lipcowej sesji Rady Miejskiej. Jeśli zostanie przyjęty, nowe przepisy mogłyby zacząć obowiązywać od sierpnia.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę