Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 07 grudnia 2022 napisz DONOS@

Stary Rynek się zmieni?

Główne zdjęcie
Taki jest projekt zagospodarowania na nowo placu Starego Rynku w Łomży. Niestety nie ma miejsca na nowe drzewa, w których cieniu mogliby się skryć mieszkańcy w coraz częstsze letnie upały.

O planach przebudowy czerwonego placu Starego Rynku w Łomży mówi się od wielu lat. 10 lat temu pracownia architektoniczna Atelier ZETTA Zenona Zabagło z Białegostoku otrzymała od władz miasta zlecenie na opracowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej, wraz z niezbędnymi dokumentami w zakresie przebudowy i rewitalizacji Starego Rynku w Łomży. Formalnie inwestycja jest realizowana od roku 2012. Teraz pojawia się data zakończenia prac - to 31.07.2021 r. Jest warunek – miasto musi otrzymać dotację pokrywającą 95% kosztów. Póki co ogłoszono przetarg na wybór wykonawcy przebudowy i rewitalizacji Starego Rynku. Oferty można składać do... 10 grudnia 2019 roku.

Planowane rozmieszczenie fontanny, pomnika Księcia Janusza i szklanej podłogi ukazującej historyczne fundamenty starego ratusza
Planowane rozmieszczenie fontanny, pomnika Księcia Janusza i szklanej podłogi ukazującej historyczne fundamenty starego ratusza

Przedmiotem zamówienia jest przebudowa i rewitalizacja Starego Rynku w Łomży. Zakres prac obejmuje w szczególności: wymianę nawierzchni placu rynku z brudno-czerwonej betonowej kostki na szary granit (kostkę i płyty), wykonanie w południowo-zachodniej części rynku fontanny „jako formy wodnej ze słupami wody i kaskadami”, zaznaczenie w posadzce znajdujących się z północno-wschodniej części placu śladów po fundamentach dawnego ratusza np. jako podświetlone pasy ze zmatowionego szkła, oraz wykonanie w tym miejscu postumentu pod przyszły pomnik księcia Janusza I, który w 1418 roku nadał Łomży prawa miejskie.  

Jak czytamy w dokumentacji przetargowej na realizację zadania Zamawiający zamierza pozyskać środki zewnętrzne w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Osi Priorytetowej VIII. Infrastruktura dla usług użyteczności publicznej Działania 8.5 Rewitalizacja dla projektu pn.: „Projekt Kultura – kontynuacja rewitalizacji Starego Rynku w Łomży”. W przetargu wyraźnie zaznaczono, że jeśli dotacji nie będzie przewiduje się unieważnienie postępowania. 
Pieniądze dzielił będzie Urząd Marszałkowski w Białymstoku. Nabór wniosków w konkursie, w którym do podziału jest 48 mln zł, był już dwukrotnie przedłużany, a obecny ostateczny termin ich składania to 1 lipca 2019 r. Według udostępnionych wcześniej informacji projekt dotyczący przebudowy Starego Rynku wyceniony miał być na ok. 6,5 mln zł. 
Aby zdobyć dodatkowe punkty w konkursie zaznaczono, że o zamówienie z ratusza na przebudowę Starego Rynku mogą ubiegać się wyłącznie zakłady pracy chronionej oraz wykonawcy, których działalność, lub działalność ich wyodrębnionych organizacyjnie jednostek, które będą realizowały zamówienie, obejmuje społeczną i zawodową integrację osób będących członkami grup społecznie marginalizowanych.

Przebudowa i rewitalizacja Starego Rynku w Łomży ma być prowadzona na podstawie opracowanych dokumentacji przez Atelier ZETTA Zenona Zabagło z Białegostoku. Zgodnie z nimi  już od 2012 trwają prace na łomżyńskiej Starówce. Wykonane zostały modernizacje ulic dookoła placu, a obecnie trwa przebudowa Hali Targowej na Halę Kultury. Głównym celem jest zmiana przeznaczenia placu Starego Rynku z funkcji usługowej na funkcję kulturową, społeczną z ochroną i zachowaniem dziedzictwa kulturowego, a przede wszystkim ma przyczynić się do poprawy estetyki tego miejsca. 

Rozpoczęcie realizacji zamówienia – jeśli miasto otrzyma dotację - miałoby nastąpić nie wcześniej niż od 01.08.2020 r., a zakończenie realizacji zamówienia określono do 31.07.2021 r. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę