Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Zdanowicz Zasłużony Kulturze - Gloria Artis

Główne zdjęcie
Magdalena Gawin Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Zygmunt Zdanowicz Prezes TPZŁ

Zygmunt Zdanowicz, wieloletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej i były wieloletni dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Łomży został odznaczony Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. Dekoracji całkowicie zaskoczonego wyróżnieniem Zdanowicza dokonała Magdalena Gawin Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Czuję się wzruszona, że mogłam odznaczyć odznaką Zasłużony dla Kultury Gloria Artis mojego Pana Dyrektora. Jestem absolwentką tego Liceum, jednego z najlepszych liceów w Polsce i jestem z tego bardzo dumna – mówiła goszcząc na odbywającym się w Łomży 30. Walnym Zjeździe Delegatów TPZŁ.

Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. 
82-letni Zygmunt Zdanowicz to jeden z najbardziej znanych i uznanych mieszkańców Łomży. Z wykształcenia matematyk był nauczycielem tego przedmiotu we wszystkich typach szkół w Łomży. Najbardziej znany jest jednak z funkcji dyrektora Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki przy ul. Bernatowicza, którą pełnił przez ponad ćwierć wieku od 1978 do 2004 roku. To on. m.in. wprowadził szkołę do grona Szkół Stowarzyszonych w UNESCO oraz elitarnego Towarzystwa Szkół Twórczych w Polsce. Założył przy LO Stowarzyszenie na Rzecz Młodzieży Uzdolnionej „Omnibus”. 
Zdanowicz od dziesięcioleci angażuje się także społecznie będąc m.in. członkiem, a od 1998 roku także prezesem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. To właśnie zasługi związane z pełnieniem tej funkcji podkreślała Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdalena Gawin dekorując Zygmunta Zdanowicza przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. 
- Oprócz tego, że jestem wiceministrem kultury, jestem też profesorem historii i wiem jak ważna jest historia lokalna dla świadomości, dla tożsamości narodowej, dla kultury. Że nie istnieje pamięć ogólnopolska, ogólnonarodowa bez miłości do Ojczyzny i bez znajomości tych najbliższych stron – mówiła Magdalena Gawin serdecznie dziękując Zygmuntowi Zdanowiczowi w imieniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za cały wysiłek włożony w rozwój historii i kultury lokalnej. -  Dziękuje Panie Dyrektorze – dodawała.
 
O przyznaniu medalu Gloria Artis Zygmunt Zdanowicz nic nie wiedział. Była to dla niego ogromna niespodzianka. - Pani Minister, niech mi Pani pomoże, bo tak ukartowane, że ja przed chwilą się o tym wszystkim dowiaduję – mówił. - Jest to taki moment piękny pożegnania prezesa, tak to potraktujmy. Dziękuję bardzo, że Pani Minister się fatygowała, że zabrała Pani sobie wolną sobotę, a Panu Ministrowi bardzo dziękuję za ten gest, a wnioskodawcom nie wiem czy przebaczę. 

Foto: Magdalena Gawin Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Zygmunt Zdanowicz Prezes TPZŁ
Foto: 30. Walny Zjazd Delegatów TPZŁ
Foto:
Foto: Zaskoczeni Zygmunt Zdanowicz i uczestnicy zjazdu
Foto: Minister Magdalena Gawin dekoruje Zygmunta Zdanowicza
Foto:
Foto: Zygmunt Zdanowicz Prezes TPZŁ i Magdalena Gawin Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Foto: Zygmunt Zdanowicz
Foto: Zygmunt Zdanowicz Prezes TPZŁ i Magdalena Gawin Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę