Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Sensacyjne odkrycie - naukowcy zaobserwowali w Puszczy Białowieskiej niedźwiedzia

Sensacyjne odkrycie naukowców z Białowieży. Kilka dni temu naukowcy widzieli niedźwiedzia w Puszczy Białowieskiej - dokładnie w południowej części nadleśnictwa Białowieża. Ich doniesienia potwierdził Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. Zwierzę zarejestrowała jedna z fotopułapek należących do naukowców. Na filmie opublikowanym przez instytut widać sporych rozmiarów niedźwiedzia, prawdopodobnie samca.

Jak podkreślają naukowcy, to pierwsza wiarygodna obserwacja tego drapieżnika na terenie polskiej części Puszczy Białowieskiej od kilkudziesięciu lat. Najbliższa populacja niedźwiedzi żyje w odległości ok. 200 km - w Puszczy Nalibockiej na Białorusi. To prawdopodobnie stamtąd zawędrowało zwierzę. W północno-wschodniej Polsce przypadki obserwacji niedźwiedzi, czy ich tropów notowane są sporadycznie. W ubiegłym roku stwierdzono tropy jednego osobnika w Puszczy Augustowskiej. Specjaliści podkreślają, że dalekie wędrówki niedźwiedzi są naturalnym zjawiskiem, zwłaszcza w okresie, gdy młode opuszczają matkę i poszukują miejsca do osiedlenia.

Nie wiadomo czy niedźwiedź zostanie w Polsce. Naukowcy z Białowieży liczą, że to początek odtwarzania się tu jego populacji. Przypominają przy tym, że niedźwiedź to potencjalnie niebezpieczne zwierzę. W przypadku spotkania nie należy się do niego zbliżać - i ostrożnie wycofać.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę