Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 31 maja 2023 napisz DONOS@

Prawie wiosna

Główne zdjęcie
Żuraw (fot archiwum)

- We wtorek do łęgu naprzeciwko naszej siedziby w Drozdowie przyleciał pierwszy żuraw, a na jedno z zabagnień w dolinie Narwi w środę przyleciały gęsi gęgawy – mówi Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Choć to dopiero połowa lutego, od tygodnia jest stosunkowo ciepło, a na weekend synoptycy zapowiadają jeszcze wyższe temperatury.

synoptyczna prognoza pogody na najbliższe dni dla Łomży (źródło: IMGW-PIB / pogodynka.pl)
synoptyczna prognoza pogody na najbliższe dni dla Łomży (źródło: IMGW-PIB / pogodynka.pl)

Wczoraj w południe na stacji meteo IMGW w Marianowie koło Piątnicy zanotowano temperaturę powietrza +6,5°C. Przez znaczną część dnia świeciło słońce, więc było prawie widać i czuć wiosnę. Dziś w dzień ma być zachmurzenie duże i miejscami słabe opady deszczu lub mżawki. Będzie ciepło - temperatura maksymalna według synoptyków w regionie wzrośnie do 6°C. 
W sobotę ma być zdecydowanie ładniej. Przede wszystkim ma być dużo słońca (zachmurzenie przeważnie umiarkowane) i jeszcze cieplej. Magdalena Pękala, synoptyk dyżurny IMGW-PIB zespół w Białymstoku, prognozuje dla województwa podlaskiego temperaturę maksymalną od 7°C do 9°C, ale według prognoz numerycznych w Łomży może być nawet +10°C.

Pierwsze oznaki wiosny
Ciepły luty – średnia temperatura powietrza za pierwsze dwa tygodnie miesiąca w regionie wyniosła +1°C – sprawia, że coraz częściej wypatrujemy oznak wiosny, która formalnie ma się zacząć za pięć tygodni. Przyrodnicy z Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi już pierwsze symptomy jej nadejścia zaobserwowali. To pierwszy żuraw i stado gęsi gęgawy.
- To są ptaki, które zimowały stosunkowo niedaleko stąd. One zawsze najszybciej do nas przylatują i zajmują swoje stałe miejsca, aby nikt im ich nie zajął – tłumaczy Mariusz Sachmaciński.
Dyrektor ŁPKDN zachęca mieszkańców do skorzystania z zapowiadanej ładnej pogody i wyruszenia na świeże powietrze w poszukiwaniu wiosennych oznak. Jego zdaniem – jeśli pogoda nie spłata figla – wiosennie przyroda ruszy pełną parą za dwa – trzy tygodnie.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę