Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Ponad 40 żołnierzy z województwa podlaskiego złożyło przysięgę wojskową w Kolnie

W Kolnie odbyła się w niedzielę (3.02) pierwsza w tym roku przysięga wojskowa 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Złożyło ją ponad 40 ochotników, kończących w ten sposób szkolenie podstawowe. Kolejne zaplanowano na przełom lutego i marca.

 

Uroczystość w Kolnie rozpoczęła się o 13:00 na placu przy kościele św. Anny. Przysięgę złożyło 40 ochotników, którzy ukończyli szkolenie podstawowe.

W szkoleniu wzięli udział zarówno mieszkańcy powiatu kolneńskiego, jak i pozostałych powiatów województwa podlaskiego - informuje oficer prasowy PBOT por. Łukasz Wilczewski.

Było to pierwsze szkolenie w 2019 roku; zaplanowane zostało z myślą m.in. o pełnoletnich uczniach oraz o nauczycielach. Odbywało się bowiem w czasie ferii zimowych, przypadających w Podlaskiem między 19 stycznia a 3 lutego.
To jest dla Kolna moment historyczny. Tutaj nie było jednostki wojskowej, więc nie było także przysięgi. Ważne wydarzenie, które mieszkańcy, tak licznie zgromadzeni, na długo zapamiętają
- mówił podczas uroczystości wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

Podlaska Brygada powstała 2 lata temu
1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. "Mścisław" została powołana w pierwszym etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej, na początku 2017 roku. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo podlaskie. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 11 blp z siedzibą w Białymstoku, 12 blp w Suwałkach, 13 blp w Łomży oraz 14 blp - z siedzibą w Hajnówce.
Obecny stan PBOT to ponad 2 tys. żołnierzy; docelowy ma być o tysiąc "terytorialsów" wyższy. Kolejne szkolenia nowych ochotników zaplanowane są w terminach: 16 lutego - 3 marca (osoby bez złożonej przysięgi) oraz 24 lutego - 3 marca (żołnierze rezerwy).
Jak dodał por. Łukasz Wilczewski, od września ub. roku wydzielani do Systemu Zarządzania Kryzysowego MON żołnierze i sprzęt tej brygady WOT, są w stałej gotowości do wsparcia mieszkańców województwa w przypadku wystąpienia zagrożeń o charakterze niemilitarnym. W lutym i marcu w Łomży, Suwałkach i Bielsku Podlaskim planowane są specjalne warsztaty, których celem będzie przygotowanie administracji publicznej oraz służb mundurowych do współpracy z WOT w zakresie zarządzania kryzysowego.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę