Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Sąd Okręgowy w Ostrołęce uznał wyrok uniewinniający byłego prezydenta Łomży

Sąd Okręgowy w Ostrołęce uznał wyrok uniewinniający byłego prezydenta Łomży i jego zastępcę oskarżanych o tzw. przestępstwa urzędnicze. Jednocześnie uznał jednak, że rozpatrzenia wymagają dwa inne zarzuty postawione byłemu wiceprezydentowi, od których został także uniewinniony w pierwszej instancji.

 

Sprawa dotyczyła wydarzeń z 2005 i 2007 r., a przed kolejnymi sądami ciągnęła się od pięciu lat. Obu byłym włodarzom prokuratura postawiła zarzuty niedopełnienia obowiązków, przekroczenie uprawnień "w celu osiągnięcia korzyści przez inną osobę” i działanie na szkodę Łomży. Chodziło o sprzedaż prywatnemu przedsiębiorcy miejskiej działki przy ul. Poligonowej bez przetargu. Jednak sąd rejonowy w Ostrowi Mazowieckiej nie dopatrzył się winy i uniewinnił obu od tych zarzutów. Orzeczenie to zaskarżyła wówczas prokuratura, a Sąd Okręgowy uznał jej racje i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. Drugie postanowienie Sądu rejonowego było jednak podobne i - chociaż także zostało zaskarżone - to właśnie je utrzymano teraz w drugiej instancji.

Jednak tylko w tej części dotyczącej tych tzw. przestępstw urzędniczych. Skład sędziowski uznał bowiem, że ponownego rozpatrzenia wymagają stawiane byłemu wiceprezydentowi dwa inne zarzuty – oszustwa i podawania fałszywych danych w oświadczeniach majątkowych, od czego sąd pierwszej instancji także go uniewinnił.

Ponadto wobec dwóch pracowników ratusza, wobec których zarzuty dołączono do rozprawy prezydenta i jego zastępcy, zmieniono nieco orzeczenie pierwszej instancji. Uznano warunkowe umorzenie ich spraw, ale Sąd Okręgowy orzekł dodatkowo obowiązek zapłaty - 2,5 tys. zł w przypadku jednego i 3 tys. zł przez drugiego urzędnika.

 

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę