Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

Brudne powietrze

Główne zdjęcie
Zanotowany przez WIOŚ gwałtowny wzrost zanieczyszczenia powietrza w Łomży

Znaczący spadek temperatury i bezwietrzna pogoda sprawiły, że w Łomży wyraźnie było czuć „brudne powietrze”. Potwierdzają to dane z monitoringu powietrza prowadzonego przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. W Łomży wieczorem i na początku nocy stężenie pyłów zawieszonych PM10 przekraczało 200 µg/m3. W krytycznym momencie było 9 razy wyższe niż w ciągu dnia.

Monitorujące jakość powietrza w Łomży urządzenia pomiarowe Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska zamontowane są koło komendy straży pożarnej przy ul. Sikorskiego. Gwałtowny wzrost zanieczyszczenia powietrza zanotowały po godzinie 18. W górę poszybowały wskaźniki wszystkich notowanych tu zanieczyszczeń. W przypadku pyłów zawieszonych PM10 o godzinie 18. ich stężenie w metrze sześciennym powietrza wynosiło 46,6 mikrogramów. O godzinie 19. wynosiło już 98,8 µg/m3, o 20. - 198,1 µg/m3, a o godzinie 22. osiągnęło aż 273,6  µg/m3. Jeszcze przed północą stężenie zanieczyszczeń powietrza zaczęło spadać. Dziś o godzinie 8. rano wynosiło już tylko 39,5 µg/m3, przy dobowej normie zanieczyszczenia powietrza wynoszącej 50  µg/m3.

Specjaliści podkreślają, że wzrost tego rodzaju zanieczyszczeń powietrza ma związek z paleniem w piecach domowych. Apelują, aby w domowych piecach nie palić śmieci,  plastikowych butelek czy odpadów z płyt wiórowych, bo jest to bardzo groźne dla naszego zdrowia! Zanieczyszczenia emitowane z kominów domów, opadają na pobliskie ogródki, trawniki, zbiorniki wodne, osadzają się w płucach. Szczególnie narażone na negatywne działanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby z chorym układem oddechowym lub krwionośnym.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę