Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 29 lutego 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Przy budowie drogi w Mątwicy znaleziono ludzkie szczątki

Zerwanie asfaltu może być konieczne, żeby dokończyć badania archeologiczne przy budowanej drodze z Łomży do Nowogrodu. W Mątwicy, przy budowanym odcinku, członkowie Stowarzyszenia Wizna 1939 znaleźli ludzkie szczątki.

 

Badania archeologiczne potwierdziły, że może być ich więcej, mówi rzecznik stowarzyszenia Marcin Sochoń:
- Okazało się, że szczątki, które są przy drodze, lub pod drogą to są szczątki pochodzące z różnych okresów, a po drugie jest ich bardzo duża ilość. Niektóre były poukładane w grobach masowych przy drodze. To też część tych szczątków wchodzi pod blok - mówi Marcin Sochoń

Ze względu na to może się okazać, że badania i ekshumację będzie można dokończyć dopiero po zerwaniu części już położonej nawierzchni:
- Nie wyobrażam sobie innego wyjścia. Jeżeli szczątki znajdują się pod asfaltem, to muszą one być wydobyte i później pochowane. Konserwator wydał decyzję o poszerzenie zakresu badań o te miejsca, w których te szczątki mogą występować. Na chwilę obecną czekamy, bo wszystko zależy od wykonawcy, który jest odpowiedzialny za wykonanie tych badań - dodaje Marcin Sochoń.

Prace drogowe są wstrzymane
Badania archeologiczne na terenie budowy to efekt informacji jaką członkowie stowarzyszenia otrzymali we wrześniu od mieszkańców Mątwicy. Mówiły one o fragmentach kości widocznych w wykopach.
Stowarzyszenie poinformowało o tym firmę, która buduje drogę i konserwatora zabytków.
Prace na fragmencie drogi serwisowej przy budowanej drodze Łomża - Nowogród są obecnie wstrzymane.

 

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę