Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Zamiast betonowego - mosiężny orzeł będzie zdobił nagrobek Leona Kaliwody na łomżyńskiej nekropolii

Główne zdjęcie
Józef Babiel z TPZŁ jeszcze przed "starym" orłem

Nowy, mosiężny orzeł znajdzie się na zwieńczeniu nagrobka Leona Kaliwody na zabytkowym cmentarzu w Łomży. Setna rocznica odzyskania niepodległości to także rocznica śmierci komendanta X Okręgu Polskiej Organizacji Wojskowej, miał zaledwie 21 lat, kiedy zginął na łomżyńskiej ulicy podczas akcji rozbrajania Niemców 11 listopada 1918 r.

W 1933 r. społeczeństwo miasta ufundowało mu nagrobek z betonowym orłem, ale kilkanaście lat temu ktoś samowolnie dokleił mu koronę, na której namalował m.in. biało-czerwony otok i powstańczą "kotwicę".

Ponieważ próba odtworzenia oryginalnego odlewu mogła skończyć się jego całkowitym zniszczeniem, zapadła decyzja o umieszczeniu na pomniku Leona Kaliwody nowego orła zaprojektowanego przez łomżyńską rzeźbiarkę Urszulę Sępkowską.

Znajdzie się ona na nagrobku jeszcze przed 11 listopada.

230804070022.gif
Foto: Józef Babiel z TPZŁ jeszcze przed
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę